Dobry Styl > Porady > Pellet – czystość, wygoda i efektywność

Pellet – czystość, wygoda i efektywność

Data: 08.09.2021 Kategoria: Porady

Najczęściej, do ogrzewania za pomocą własnego kotła służy węgiel lub drzewo. Niektórzy decydują się również na dostarczanie ciepła z wykorzystaniem paliwa gazowego. Jednak dla tych, którzy nie chcą się brudzić zaleca się palenie za pomocą pelletu. Jest to popiół, który charakteryzuje się czystością, masą oraz efektywnością. Nie trzeba też specjalnego pomieszczenia, w którym musi być przechowywany, jak dzieję się to w przypadku na przykład węgla.

Co to jest pellet?

Pellet jest to rodzaj paliwa, który wykorzystuje się do dostarczania ciepła do mieszkania płynącego z kominków, pieców czy wielkich kotłów. Uważa się, że obecnie na rynku jest to jedno z najczystszych paliw, ponieważ na jedną tonę spalonego materiału powstaje zaledwie kilka kilogramów popiołu. Z pelletu korzysta już praktycznie cała Europa, a w Polsce staje się popularny od zaledwie kilku lat.

Ze względu na swoje właściwości mogłoby się wydawać, że pellet jest drogi. Jednak za ogrzanie mieszkania o powierzchni około 50 metrów kwadratowych należy wydać niecały tysiąc złotych na cały sezon zimowy.

Czym charakteryzuje się pellet?

Poza czystością i niskimi kosztami eksploatacyjnymi pellet charakteryzuje się również innymi zaletami. To paliwo jest przede wszystkim ogólnodostępne i można je kupować w paczkach na co dzień. Nie trzeba więc tak dokładnie szacować ilości potrzebnego materiału jak dzieje się to w przypadku węgla czy drewna, tylko w razie potrzeby dokupować na bieżąco.

Inną jego zaletą jest praktyczna jego bezobsługowość. Raz wrzucony, nie będzie wymagał sprawdzania czy materiał się pali. Również czas w jakim wydzielane jest ciepło przemawia na korzyść pelletu. Nagrzewa się on bardzo szybko, dlatego już po kilku minutach od rozpoczęcia pracy w mieszkaniu jest już ciepło.

Jakie są odmiany pelletu?

Istnieje kilka odmian tego paliwa. Każde z nich charakteryzuje się inną kalorycznością oraz wilgotnością. Dzięki temu właściciel mieszkania może określić własny sposób ogrzewania mieszkania. Firma Neopellet, w swojej ofercie ma do wyboru kilka odmian pelletu.

Zdecydowanie zaleca się, aby z tego paliwa korzystać w piecach specjalnie do nich przystosowanych.  Mają one automatyczne podajniki, które dosypują materiału, dzięki czemu temperatura w mieszkaniu jest całkowicie kontrolowana. Taką maszynę można również zaprogramować, aby obniżała temperaturę na noc, a podnosiła w dzień tak, aby przez całą dobę w pomieszczeniu panowały komfortowe warunki.