Dobry Styl > Porady > Pierwszy rowerek dla dziecka. Kryteria wyboru

Pierwszy rowerek dla dziecka. Kryteria wyboru

Data: 30.03.2019 Kategoria: Porady

Jazda rowerem sprawia wielką przyjemność i radość zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom. Pierwsze doświadczenia, związane z jazdą na rowerze są bardzo ważne, a wspomnienia nauki jazdy na rowerze stanowią jedne z najważniejszych w naszym życiu. Pierwszy rowerek dla naszego dziecka musi zatem być odpowiednio wybrany. Jak to zrobić najlepiej?

Czym się kierować podczas wyboru pierwszego rowerka dla naszego malucha?

Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele produktów, dedykowanych najmłodszym. Z pewnością więc mamy w czym wybierać. Pojawia się tylko pytanie – jaki powinien być pierwszy rowerek dla naszego dziecka?

Jak wyjaśnia nasz rozmówca ze sklepu z artykułami dla niemowląt i dzieci Świat Dziecka:

Jazda na rowerku to wielka frajda dla naszych maluchów. Zakup pierwszego rowerka musi być jednak dobrze przemyślany, gdyż przebieg nauki jazdy na pierwszym rowerku, ma ogromne znaczenie na cały proces uczenia się dziecka. Dlatego też nasza pociecha na swoim pierwszym rowerku musi czuć się bezpiecznie, pewnie i stabilnie. Pierwszy rowerek musi być więc odpowiednio dobrany do wzrostu oraz wieku dziecka. Wówczas będzie ono mogło swobodnie ćwiczyć równowagę oraz uczyć się jazdy.

Pośród pojazdów, spełniających wymienione przez naszego rozmówcę wymagania znajdują się rowerki biegowe oraz trójkołowe.

Rowerki biegowe

Rowerki biegowe to pojazdy, które w ostatnich latach zdobyły rzesze fanów, zarówno wśród rodziców i opiekunów, jak i samych użytkowników. Pozwalają one na naukę podstawowych umiejętności, które są niezbędne podczas jazdy na jednośladzie. Na rowerku biegowym nasz maluch z powodzeniem rozpocznie naukę utrzymywania równowagi oraz odpowiedniej postawy i kierunku jazdy.

Tego typu pojazdy nie posiadają ani pedałów, ani hamulców. To pozwala bowiem dzieciom na skupienie się na jednej czynności. Pamiętajmy o tym, aby przy wyborze rowerka biegowego dla naszego malucha, zwrócić szczególną uwagę na jego wielkość oraz dobrać odpowiednią odległości pomiędzy podłożem a siodełkiem. Dziecko musi bowiem móc swobodnie się na nim poruszać.

Warto również zwrócić uwagę na koła. W sprzedaży dostępne są rowerki biegowe z kołami piankowymi oraz kołami pompowanymi. Które z nich są lepsze? Otóż koła pompowane wykazują większą przyczepność. Ta zaś zwiększa bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Podczas korzystania z rowerka biegowego, wyposażonego w opony piankowe, niestety nasz maluch może łatwo się pośliznąć.

Rowerki trójkołowe

Świetnym rozwiązaniem może być także zakup tradycyjnego rowerka trójkołowego. Pojazdy tego typu łączą w sobie wiele funkcji i mogą służyć naszemu dziecku na wielu etapach nauki. Rowerki te wyposażone są w specjalną rączkę, dzięki której rodzice i opiekunowie mogą w komfortowy i bezpieczny sposób prowadzać malucha. Mogą także być wyposażone w daszek oraz barierkę zabezpieczającą. Wszystkie te elementy możemy zaś w dowolnym momencie zdemontować np. wraz ze zmieniającymi się umiejętnościami oraz potrzebami naszej rosnącej pociechy. Jednym słowem – rowerek trójkołowy jest bardzo praktycznym i uniwersalnym rozwiązaniem.

Rowerki trójkołowe, jak sama nazwa wskazuje są wyposażone w trzy koła. Dzięki temu jest on bardzo stabilny, a jednocześnie skrętny oraz łatwy w manewrowaniu. Rowerek trójkołowy w miejscu klasycznego siodełka ma specjalne siedzisko, do którego rodzic czy opiekun może przypiąć malucha pasami. Za siedziskiem zaś, jak już wyżej wspominaliśmy, znajduje się uchwyt dla rodziców. Dzięki konstrukcji tego typu, rowerek trójkołowy umożliwia naszemu dziecku siedzenie jak w zwykłym wózku, a także samodzielnie pedałowanie i napędzanie kół pojazdu. Taka konstrukcja gwarantuje również bezpieczną naukę podstaw działania roweru – kierowania nim i oraz napędzania.

Rowerki trójkołowe przeznaczone są dla dzieci od pierwszego roku życia do kilku lat. Naukę można bowiem już rozpocząć, kiedy nasza pociecha ma 12 miesięcy i wykazuje chęć do tego typu aktywności. My możemy wówczas towarzyszyć jej cały czas i kontrolować poruszanie się pojazdu, podobnie jak to miejsce w przypadku wózka. A z biegiem czasu, gdy nasze dziecko rośnie, możemy stopniowo zwiększać swobodę ruchu i pozwalać mu odjeżdżać samemu na coraz to dłuższe dystanse. Wystarczy wtedy tylko zdemontować odpowiednie elementy obudowy fotelika i zapewnić mu dostęp do kierownicy.

Na koniec jeszcze tylko jedna rada. Kiedy już wybierzemy odpowiedni rowerek dla naszego malucha, pamiętajmy o tym, aby uważnie obserwować go w trakcie podroży rowerkiem i nie zmuszać do kolejnych kroków, jeśli nie jest on na to jeszcze gotowy. Wspierajmy, wspomagajmy i pozwalajmy na to, aby bawiąc się mogły uczyć się w swoim tempie.