Dobry Styl > Porady > Plamy na kominie. Skąd się biorą, o czym świadczą?

Plamy na kominie. Skąd się biorą, o czym świadczą?

Data: 28.05.2020 Kategoria: Porady

Pojawiające się na kominie plamy i wykwity szpecą cały budynek, a ich zapach jest niezwykle intensywny oraz bardzo nieprzyjemny. Pozbycie się tego typu zanieczyszczeń nie jest łatwe i często wiąże się z koniecznością przeprowadzenia bardzo skomplikowanych prac. Problem plam najczęściej dotyka starszych budynków, w których niedawno dokonano wymiany kotła centralnego ogrzewania albo pieca.

Dlaczego na kominie mogą pojawić się plamy?

Komin to nie tylko instalacja, która służy do odprowadzania na zewnątrz budynku gazów powstających podczas spalania, ale również element wpływający na wygląd budynku. Ściany komina, które są pokryte plamami, bardzo niekorzystnie wpływają na estetykę całego obiektu. Wykwity pojawiające się w środku pomieszczeń tam, gdzie komin bezpośrednio przylega do ścian działowych lub nośnych, dodatkowo wydzielają przykry zapach, a próby ich usunięcia są zwykle nieskuteczne, ponieważ powracają nawet po skuciu części tynku.

Zanieczyszczenia w postaci plam występujących na zewnętrznych ścianach komina zarówno w jego części znajdującej się ponad połacią dachu, jak i wewnątrz budynku są efektem tzw. pocenia się komina. Zjawisko to pojawia się wówczas, gdy w środku komina skrapla się woda, wraz z rozpuszczonymi w niej składnikami dymu.

Osadzający się na ścianach komina tzw. kondensat to mieszanina wielu produktów spalania, w tym silnie działających kwasów. Są to m.in. kwas siarkowy, węglowy lub azotowy, które ściekając po wewnętrznych ściankach komina, wnikają w cegły oraz łączącą je zaprawę i przesiąkają w głąb. Penetrując strukturę ścian, często wydostają się na zewnątrz, tworząc śmierdzące i brzydkie zacieki.

Do pocenia się komina najczęściej dochodzi w starszych budynkach, w których stary kocioł lub piec opalany drewnem albo węglem zastąpiono urządzeniem najnowszej generacji spalającym ekogroszek czy też pellet. Podobny efekt pojawia się po zamontowaniu urządzenia gazowego albo olejowego.

Dzieje się tak dlatego, że temperatura spalin w kotle gazowym lub olejowym jest o wiele niższa niż w tradycyjnych kotłach węglowych. Sprawia to, że skraplanie się pary jest o wiele częstsze. Podobna sytuacja może mieć miejsce w przypadku nowoczesnych kotłów na ekogroszek lub pellet, które niejednokrotnie są wyposażane w zaawansowane systemy odzyskiwania ciepła z powstających gazów, co prowadzi do ich znacznego oziębienia.

Co można zrobić, gdy pojawią się plamy?

Problem pocenia się komina i pojawiających się na ścianach plam można rozwiązać wyłącznie, budując nowy komin albo stosując w starym specjalny kwasoodporny wkład kominowy. Wymiana całej konstrukcji komina jest niezwykle kłopotliwa, dlatego znacznie częściej wybieranym rozwiązaniem jest użycie wkładu lub budowa stalowego dwuściennego komina zewnętrznego.

W przypadku podjęcia decyzji o zastosowaniu wkładu należy zakupić odpowiedni model urządzenia o średnicy dostosowanej do wymogów producenta kotła. Wkłady stalowe są bardzo proste w montażu i nie wymagają ingerencji w konstrukcję samego komina. Składają się one bowiem z kilku fragmentów wykonanych ze stalowych kształtek, które kolejno montuje się na zewnątrz i opuszcza w dół przewodu kominowego. W przypadku gdy jest on bardzo nierówny, istnieje możliwość zastosowania wkładu elastycznego, wykonanego z giętkich rur typu Spiro.

Równie prosta jest budowa komina zewnętrznego. W tym przypadku na zewnątrz budynku musi być wyprowadzony czopuch biegnący od pieca lub kotła, a cała struktura jest wznoszona na zewnątrz i może być łatwo zamocowana do ściany. Komin dwuścienny jest zbudowanych z dwóch warstw stalowej blachy i znajdującej się między nimi izolacji termicznej, dzięki czemu jest bezpieczny dla użytkowników i nie nagrzewa się nadmiernie.

Oprócz wymiany komina na nowy konieczne będzie jednak również usunięcie powstałych plam. Zatamowanie źródła zanieczyszczenia sprawi, że po osuszeniu i usunięciu zewnętrznej warstwy tynku problem powinien ustąpić.

Ponieważ plamy na kominie w zdecydowanej większości przypadków powstają po wymianie starego kotła lub pieca na nowy, trzeba pamiętać, by planując taką zmianę zawczasu uwzględnić także konieczność instalacji wkładu kominowego lub budowy nowego komina.