Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Płytki hiszpańskie – co to takiego?

Płytki hiszpańskie – co to takiego?

Data: 26.10.2018 Kategoria: Wystrój wnętrz

Dostępna na rynku oferta płytek ceramicznych zaskakuje różnorodnością. Klienci mogą wybierać z nieskończonej palety barw, rozmiarów, wykończeń oraz faktur płytek łazienkowych i kuchennych. Jednak w ostatnim czasie największą popularnością cieszą się gresowe płytki hiszpańskie. Czym charakteryzują się takie płytki i dlaczego są tak chętnie wybierane?

Płytki ceramiczne hiszpańskich producentów nie bez powodu zaliczane są do najbardziej luksusowych materiałów wykończeniowych. Połączenie nieskazitelnej elegancji z doskonałą jakością wykonania jest wystarczającym argumentem przemawiającym za zakupem takiego rodzaju gresu – przekonuje nasz rozmówca ze sklepu internetowego Mersi.pl.

Jak wyglądają płytki hiszpańskie?

Choć gorąca Hiszpania może kojarzyć się z żywymi i jaskrawymi kolorami, płytki hiszpańskie utrzymane są w bardzo stonowanych barwach. Najczęściej producenci proponują kolekcje utrzymane w odcieniach bieli i szarości, niekiedy spotkamy też płytki szare i czarne. Można więc powiedzieć, że są to rozwiązania bezpieczne i uniwersalne, które z powodzeniem wpasujemy w dowolne aranżacje.

Najładniej płytki hiszpańskie komponują się z jasnymi wnętrzami, urządzonymi w stylu nowoczesnym lub skandynawskim. Świetnie prezentują się także jako dodatek wykończeniowy wnętrz rustykalnych, gdzie stanowią tło dla elementów drewnianych, niezbyt przesadnie zdobionych mebli i prostych kominków.

Nienachalne kolory płytek sprawiają, że nie przyciągają uwagi, ale też nie przytłaczają pomieszczenia. Oznacza to, że mogą być układane również w pomieszczeniach o niewielkiej kubaturze, gdzie zbyt krzykliwe okładziny podłogowe i ścienne mogłyby wprowadzać wrażenie chaosu i ciasnoty.

Szerokie możliwości zastosowania płytek hiszpańskich

Jak wspomnieliśmy już we wstępie, płytki hiszpańskie wyróżniają się bardzo wysoką jakością. Jest to zazwyczaj ceramika wyjątkowo odporna na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. Warto jednak upewnić się, że tak jest, sprawdzając w specyfikacji gatunek i klasę ścieralności. Zwykle dostępne w wersji rektyfikowanej, pozwalają na uzyskanie efektu bezspoinowej okładziny na ścianach i podłodze.

Płytki gresowe hiszpańskiego producenta Emigres nadają się do stosowania we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Mrozoodporna ceramika sprawdzi się zatem również na balkonach czy werandach. Dodatkowym atutem jest sposób wykończenia powierzchni, który wpływa i na wygląd, i na właściwości użytkowe płytek.

Gres lapatto – bo właśnie o nim mowa – jest nietypowym połączeniem matu i połysku. W procesie produkcji płytki są polerowane specjalnymi tarczami, dzięki czemu zyskują lekki połysk, który przeplatają niewielkie przebłyski matu. Efekt jest nie tylko ciekawy wizualnie, ale też poprawia bezpieczeństwo użytkowania płytek podłogowych, które dzięki temu są mniej śliskie.