Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Poduszki dekoracyjne, czyli detal, który ma duże znaczenie 

Poduszki dekoracyjne, czyli detal, który ma duże znaczenie 

Data: 02.01.2022 Kategoria: Wystrój wnętrz

Poduszki dekoracyjne wydają się dość „niepozornym” dodatkiem, jednak są w stanie odmienić charakter kanapy, fotela czy całego zestawu wypoczynkowego. Proponowana forma dekoracji sprawia, że wyposażenie nabiera całkiem nowego wyrazu, a aranżacja staje się o wiele bardziej dynamiczna. Jak wykorzystać taki efekt – zarówno we wnętrzu mieszkania, jak i na tarasie?

Zwykła, beżowa kanapa nie wyróżnia się niczym „szczególnym”, zwłaszcza, jeśli znajduje się w pomieszczeniu utrzymanym w jasnej kolorystyce. Wystarczy jednak, że na wypoczynku położy się kontrastujące poduszki, by nadać mu więcej wyrazu. Co ważne, duże znaczenie przypisuje się nie tylko barwie materiału, ale też designowi i pozycji „dekoracji” na sofie. Wzorzystość, kształt, tkanina, a nawet forma obróbki (np. nadruk czy wyszycie danego motywu) odgrywają niebagatelną rolę w wyborze poduchy. Jak zatem dopasować opisywany dodatek do wystroju?

Poduszki dekoracyjne – jak dobierać? 

Aranżacja powinna być spójna, aby nie sprawiać wrażenia przypadkowej i chaotycznej, dlatego należy zwrócić uwagę na kolorystykę, jaka panuje we wnętrzu lub na tarasie. Warto oprzeć się na kilku wybranych barwach i na ich podstawie dodawać poduszki dekoracyjne, co nie oznacza jednak, że wszystkie elementy wystroju mają mieć ten sam odcień. Budowanie głębi polega bowiem m.in. na eksperymentowaniu z różnorodną tonacją – przy jasnoszarej sofie sprawdzą się np. grafitowe dodatki lub odwrotnie – musztardowe, współgrające z kolorem bieżnika.

Warto również wziąć pod uwagę strukturę materiału, która w znaczącym stopniu wpływa na spójność aranżacji. „Włochate” poduszki nie sprawdzą się tam, gdzie nie znajduje się obiekt o podobnej powierzchni (np. puszysty dywan), a zwłaszcza – na zewnątrz, tj. tarasie. Opisywane dekoracje wyglądają dosyć „ciężko”, więc powinny być dobrane do podobnego wnętrza. Jak dodaje firma „Nostimo”, w większości przypadków sprawdzą się gładkie poduchy, choć część z nich może mieć kolorowy, jednak dopasowany wzór dla zwiększenia dynamiki.

Poduszki dekoracyjne – wygodne i estetyczne 

Kupując podobne dodatki, warto pamiętać o tym, że powinny być nie tylko ładne, ale również wygodne. Chodzi tutaj zarówno o użytkowanie (komfortowe oparcie dla pleców i głowy), jak i czyszczenie. Warto zadbać o to, żeby pranie poszewek nie sprawiało większych trudności, a poduszki znajdujące się na tarasie były odporne na działanie wilgoci. Najlepiej byłoby, gdyby „dekoracje” wykazywały możliwie wysoką odporność na zabrudzenia, jakie mogą pojawić się przy jedzeniu czy siedzeniu na kanapie.