Dobry Styl > Budowa i remont > Posadzka z żywicy – idealny pomysł na podłogę w salonie

Posadzka z żywicy – idealny pomysł na podłogę w salonie

Data: 20.07.2017 Kategoria: Budowa i remont

Urządzając salon, nie możemy pominąć bardzo ważnego elementu – podłogi. To, na jaką się zdecydujemy, będzie rzutowało zarówno na wygląd wnętrza, jak i na to, ile pracy będziemy musieli włożyć w utrzymanie tego reprezentacyjnego pomieszczenia w nienagannym stanie. Godnym rozważenia pomysłem jest posadzka z żywicy. Co trzeba o niej wiedzieć i jakie są jej największe zalety?

Podłoga w salonie – ważny element wystroju

Salon jest miejscem reprezentacyjnym, ale też przestrzenią wypoczynku. Dlatego staramy się, aby było w nim przyjemnie i czysto. Urządzenie przytulnego i komfortowego salonu, w którym każdy z domowników będzie chciał spędzać czas, nie jest łatwe. Musimy pomyśleć o każdym detalu – poczynając od ścian i mebli, kończąc na oświetleniu i dodatkach.

Warto skupić szczególną uwagę na podłodze. Ponieważ jest to – obok sufitu – największa powierzchnia w pomieszczeniu, będzie mocno rzutować na jego wygląd. Jeżeli mamy dzieci, stanie się miejscem zabaw. Musi też radzić sobie z obciążeniem salonowymi meblami – niekiedy ciężkimi i masywnymi. Jednocześnie podłoga w salonie powinna być łatwa do utrzymania w czystości i dobrym stanie, aby służyła latami i zawsze ładnie się prezentowała. Czy podłogi z żywicy spełniają te oczekiwania?

Podłoga z żywicy w salonie?

Jeszcze do niedawna posadzki z żywicy można było zobaczyć głównie w zakładach przemysłowych i obiektach użyteczności publicznej. Obecnie, dzięki szerszej gamie wzorów i kolorów, a także za sprawą zalet, jakie mają podłogi żywiczne, pojawiają się one w domowych aranżacjach.

Pod względem funkcjonalnym posadzki z żywicy – np. te od www.ogrodzenia-db.pl – cechują się wytrzymałością i odpornością na działanie promieni słonecznych. Oznacza to, że podłoga nie wyblaknie i nie straci właściwości nawet przy częstym kontakcie z promieniowaniem UV. Posadzki żywiczne nie są podatne za zarysowania ani uszkodzenia mechaniczne, więc bez obaw można stosować je we wnętrzach, w których przebywają dzieci i zwierzęta.

Do  salonu polecamy posadzki epoksydowe lub poliuretanowe. Te drugie, choć droższe, będą trwalsze, a ponadto można je wykonać w macie i błysku – powiedział nam w rozmowie przedstawiciel firmy DB.

Pod względem estetycznym należy docenić nie tylko szeroką gamę wzorów i kolorów, ale też bezspoinowe łączenia. Podłoga z żywicy będzie doskonała dla tych osób, którym zależy na jednolitej tafli podłogi bez widocznych łączeń. Daje to korzystny optyczny efekt – pomieszczenie wydaje się większe.

Należy zwrócić uwagę na higienę – panele oraz klepki parkietu mogą z czasem rozchodzić się i wypaczać, a szczeliny między nimi stają się wówczas siedliskiem kurzu, roztoczy i zanieczyszczeń. W przypadku podłóg żywicznych nic takiego nie będzie miało miejsca.

Kolejna zaleta to prostota utrzymania podłogi w dobrym stanie. Tworzywo żywiczne nie wchłania zanieczyszczeń ani wody. Wystarczy je przetrzeć, aby przywrócić mu blask. W odróżnieniu od podłóg drewnianych żywica nie wymaga regularnej konserwacji.