Dobry Styl > Porady > Jak powinno wyglądać profesjonalne prowadzenie ciąży?

Jak powinno wyglądać profesjonalne prowadzenie ciąży?

Data: 26.03.2018 Kategoria: Porady

Ciąża to nie choroba. Warto jednak oddać się w tym szczególnym czasie pod opiekę specjaliście, który rozwieje wszelkie wątpliwości, a w razie ewentualnych problemów wskaże najlepsze rozwiązania. To między innymi właśnie profesjonalne prowadzenie ciąży sprawiło, że liczba urodzeń zdrowych dzieci tak mocno wzrosła na przestrzeni epok. Na czym konkretnie polega kontakt ze specjalistą?

Pierwsza wizyta

Zacznijmy od pierwszej wizyty potwierdzającej zajście w ciążę. Dobry ginekolog przeprowadza w jej trakcie szczegółowy wywiad, pytając nie tylko o termin ostatniej miesiączki i zażywane na stałe leki, ale też o przebyte dotychczas operacje i poważne choroby – również te przewlekłe występujące w rodzinie zarówno przyszłej mamy, jak i taty maleństwa.

Przeprowadzane jest także standardowe badanie ginekologiczne, a z pochwy pobrany zostaje wymaz, na podstawie którego dokonuje się oceny stanu szyjki macicy. Mierzone są waga oraz ciśnienie krwi – jak dowiadujemy się w Specjalistycznych Gabinetach Lekarskich „Sofimed”, to będzie już stały element ciążowych spotkań z lekarzem, który wszystkie niezbędne informacje zapisuje w tzw. karcie przebiegu ciąży, zakładanej podczas pierwszej wizyty.

Obowiązkowe procedury

Wtedy też zlecone zostają badania moczu i krwi, m.in. określające grupę tej ostatniej (u obojga rodziców, aby potwierdzić lub wykluczyć potencjalny konflikt serologiczny) czy poziom cukru. Morfologia krwi wykonywana jest co miesiąc od początku aż do porodu, a od drugiego trymestru z podobną częstotliwością należy oddawać do badań próbkę moczu.

Pobranie krwi u ciężarnych przeprowadza się regularnie także pod kątem zachorowania m.in. na kiłę, toksoplazmozę, cukrzycę ciężarnych, anemię czy cytomegalię. Do tego dochodzą badania takie jak USG (co najmniej trzykrotnie w czasie ciąży, najwcześniej między szóstym a ósmym jej tygodniem), KTG (od 38. tygodnia, sprawdzające pracę serca i czynność skurczową macicy) czy badania prenatalne – zwłaszcza jeśli w rodzinie występowały choroby dziedziczne, a przyszła mama ma więcej niż 35 lat.

Wszystko to pozwala monitorować zdrowie kobiety i prawidłowy rozwój jej dziecka, zaś w razie możliwych komplikacji wdrożyć np. dietę (w cukrzycy) czy podanie leków (w anemii). Jeśli lekarz prowadzący ciążę stwierdzi jej zagrożenie, a sam nie ma odpowiedniego doświadczenia w prowadzeniu takich przypadków, skieruje pacjentkę do właściwego specjalisty.

Nie tylko badania

Warto pamiętać, że profesjonalne podejście przejawiać się powinno nie tylko w zlecaniu badań kontrolnych, ale też w kulturalnym obyciu lekarza. Pacjentka musi mieć możliwość zadawania wszelkich nurtujących ją pytań i ma prawo oczekiwać, że na pytania te uzyska rzeczowe, wyczerpujące odpowiedzi – przedstawione w sposób zrozumiały również dla kogoś, kto niekoniecznie zna się na terminach i procedurach medycznych.