Dobry Styl > Ogród > Projektowanie ogrodu. O czym warto pamiętać?

Projektowanie ogrodu. O czym warto pamiętać?

Data: 02.12.2019 Kategoria: Ogród

Ogród to miejsce, które pięknie zdobi nasz dom i jest doskonałym miejscem relaksu. Jednak, kiedy decydujemy się na założenie własnego ogrodu, warto wcześniej przemyśleć aranżacje i dokładnie zaprojektować jego powierzchnię. Dzięki temu ogród będzie piękny nie tylko wiosną i latem, ale przez cały rok. O czym więc powinniśmy pamiętać projektując ogród? 

Aby maksymalnie wykorzystać powierzchnię ogrodu oraz uniknąć sadzenia przypadkowych roślin, należy wcześniej rozrysować plan. Nie musi być on profesjonalny- wystarczy, że naszkicujemy kształt oraz przeniesiemy wizję ogrodu na papier. Jak mówią specjaliści od projektowania ogrodów z firmy Planta w Ostrowie Wielkopolskim, należy pamiętać, aby taki plan zawierał wszelkie ścieżki, meble ogrodowe, ozdoby oraz miejsca, w których chcemy posadzić rośliny. Jedną z podstawowych i najważniejszych zasad, którą należy przestrzegać jest unikanie lokalizacji czegokolwiek na środku ogrodu. W ten sposób zamykamy przestrzeń i optycznie pomniejszamy ogród.

Układ i różnorodność roślin

Wybierając i planując roślinność należy pamiętać o tym, że powinny być ona sadzone piętrowo. Co to oznacza? Rośliny znajdujące się na początku ogrodu powinny być niewielkie, a im głębiej wchodząc w ogród roślinność powinna być wyższa. Zgodnie z tą zasadą na początku ogrodu powinny znaleźć się kwiaty oraz byliny, następnie niskie krzewy i w końcu drzewa. Dzięki temu w naszym ogrodzie zapanuje ład i porządek, a wszystkie rośliny będą doskonale widoczne. Pamiętajmy, że wybór gatunków roślin jest ogromny, dlatego ciężko nam zdecydować się na kilka, które znajdą się naszym ogrodzie. Jednak wystrzegajmy się nadmiaru różnych gatunków, ponieważ spowoduje to bałagan w ogrodzie. W dodatku, niektóre rośliny nie występują obok siebie w naturze i może się okazać, że nie będą rosnąć lub jedna roślina zdominuje drugą. 

Wymagania roślin oraz uwzględnienie tych już obecnych w ogrodzie

Projektując ogród musimy pamiętać o roślinach, które już się w nim znajdują. Jeśli zdecydujemy się na wycięcie większych drzew, musimy się liczyć z tym, że nowe będą rosnąć do dużych rozmiarów przez kilka lat. Dlatego też, możemy wykorzystać już obecne rośliny, szczególnie drzewa i posadzić w ich towarzystwie rośliny lubiące się piąć. Jeśli mamy trudności w zagospodarowaniu obecnych roślin, możemy zwrócić się do specjalistów o pomoc w zaprojektowaniu ogrodu. Wybierając rośliny, musimy również brać pod uwagę ich wymagania. Nie możemy do ogrodu zacienionego wybrać roślin, które lubią dużą ilość słońca, ponieważ nie będą one rosnąć i zachwycać swoim pięknem. Z kolei drzewa nie powinny być sadzone w bliskiej odległości budynków, ponieważ wraz ze wzrostem mogą je uszkodzić. Pamiętajmy również, że niektóre drzewa posiadają rozłożyste korzenie, dlatego w ich bliskiej odległości nie powinny znajdować się chodniki oraz ścieżki.