Dobry Styl > Porady > Przedszkole prywatne czy publiczne – które wybrać?

Przedszkole prywatne czy publiczne – które wybrać?

Data: 30.09.2019 Kategoria: Porady

Jeden z częstszych dylematów, jaki dotyka dziś rodziców, jest związany z wyborem przedszkola dla swojej pociechy. Trzeba niestety zaznaczyć, że nie zawsze taki wybór jest możliwy, gdyż wciąż się zdarza, że bardzo trudno o miejsce w publicznym przedszkolu. Do tego poszczególne placówki mogą się od siebie różnić w zakresie oferty dla maluchów. Jak zatem dobrze wybrać przedszkole? Czy niepubliczne znaczy zawsze lepsze?

Opłaty za przedszkole

Za wyborem przedszkola publicznego przemawiają zwykle względy finansowe: pobyt dziecka w takiej placówce jest mniejszym obciążeniem dla domowego budżetu. Za przedszkole publiczne rodzice nie płacą, jeśli dziecko przebywa w nim maksymalnie 5 godzin. Za kolejne godziny spędzone przez dziecko w przedszkolu rodzic dopłaca, ale stawki za nie są raczej symboliczne. Dodatkowe opłaty są pobierane za wyżywienie przedszkolaka. Jeśli chodzi o czesne w przedszkolach prywatnych, ma ono różną wysokość. Należy jednak pamiętać, że w przedszkolu niepublicznym w czesnym zawartych jest też wiele zajęć dodatkowych, w placówce publiczne raczej trzeba za nie płacić, ale wiele tu zależy od danego samorządu.

Indywidualne podejście do dziecka

Z kolei argumentem przemawiającym na korzyść placówek prywatnych jest fakt, że grupy są w nich mniej liczne i dlatego łatwiej o indywidualne podejście do każdego podopiecznego, z uwzględnieniem jego potrzeb i możliwości. W takiej sytuacji łatwiej też o rozmowę rodzica z opiekunem, jeśli zajdzie taka potrzeba. Warto też wspomnieć o tym, że przedszkola niepubliczne są bardziej elastyczne jeśli chodzi o godziny pracy, a także opiekę nad dziećmi np. w wakacje.

Zajęcia dodatkowe

Tu niekwestionowany prym wiodą placówki prywatne. Jak na przykład wylicza nasz rozmówca z niepublicznego przedszkola Elfik w Sosnowcu: w ramach czesnego dzieci uczą się języka angielskiego i niemieckiego, mają też zajęcia sportowe, taneczne, artystyczne, teatralne oraz rytmikę i logorytmikę. Na nudę w takiej placówce raczej nie można narzekać. Większy wybór zajęć dodatkowych sprzyja też rozwojowi malucha, pozwala mu odkryć swoje pasje i zainteresowania.

Sprawdź placówkę osobiście

Najlepszą radą, jaką można udzielić zatroskanym rodzicom jest taka, by po prostu dobrze sprawdzili dane przedszkole przed posłaniem do niego dziecka. Warto popytać o opinie znajomych, porozmawiać z kadrą, przeanalizować ofertę i wybrać mądrze. Wiele informacji znaleźć dziś można na stronach internetowych poszczególnych przedszkoli, o pozostałe kwestie warto dopytać osobiście.