Dobry Styl > Ogród > Rabaty ogrodowe. Co to takiego?

Rabaty ogrodowe. Co to takiego?

Data: 02.02.2021 Kategoria: Ogród

Rabata ogrodowa to przestrzeń wypełniona roślinami, które powinny być do siebie dopasowane i rozmieszczone tak, aby stanowiły zrównoważoną kompozycję. Niewłaściwa kompozycja może obniżyć wartość dekoracyjną rabaty, ale także sprawić, że dobrane rośliny szybko i łatwo uschną. To dlatego trzeba wiedzieć, jakie są funkcje, a także zasady tworzenia rabat ogrodowych.

Funkcje rabat ogrodowych

Rabaty ogrodowe tworzy się zazwyczaj z kwiatów. Są to rośliny niezwykle wyraziste zarówno pod kątem barw, jak i kształtów, dlatego trzeba uważać, aby nie przesadzić z formą. Rabaty ogrodowe pełnią głównie funkcję estetyczną, mają przede wszystkim przyciągać wzrok. To dlatego powinny być starannie wykonane i zadbane. Poza rabatami kwiatowymi tworzy się jeszcze kompozycje z drzew oraz krzewów. Są one mniej wymagające. Charakteryzuje je również mniejsza sezonowość.

Rabaty ogrodowe, oprócz tego, że są dekoracją, często stanowią również rozgraniczenie lub zasłonę. Rabaty rozgraniczające to zazwyczaj zielone ściany, które dzielą przestrzeń. Mogą one wydzielać strefę wypoczynku czy strefę gospodarczą. Rabaty zasłaniające, jak sama nazwa wskazuje, zasłaniają przestrzeń, która nie jest atrakcyjna. Spotyka się również rabaty użytkowe, czyli warzywne, ziołowe albo mieszanki rabat użytkowo-dekoracyjnych.

Zasady komponowania rabat ogrodowych

Wyznacznikami dobrze skomponowanej rabaty ogrodowej są:

  • warstwy,
  • kolory,
  • struktura,
  • rośliny.

Aby rabaty ogrodowe były ładne, rośliny powinny mieć takie same wymagania siedliskowe. Chodzi tutaj m.in. o warunki ekspozycji czy wymagania co do substancji odżywczych. Ważna jest również cykliczność – kwitnienie roślin powinno następować po sobie, aby rabata była atrakcyjna przez cały rok. Ważne są nie tylko kwiaty, ale również liście, które są trwalsze – w końcu pąki pojawiają się sezonowo. Aby uatrakcyjnić rabaty warto skupiać się również na takich elementach jak architektura ogrodowa, czyli rzeźby, lustra czy oczka wodne.

Koniecznie trzeba zadbać o tło, czyli to, co znajduje się za roślinami. Doskonale sprawdzają się drewniane ogrodzenia lub ceglane ściany – ładnie komponują się z nimi kontrastujące kolory kwiatów. Dobrze wyglądają również jako tło dla kwitnących rabat. Wprowadzają do ogrodu dynamikę i tworzą ciekawe efekty wizualne. – Najważniejsza zasada komponowania rabat ogrodowych polega na tym, że rośliny muszą być do siebie dobrane nieprzypadkowo. Dobrze jest łączyć ze sobą maksymalnie trzy przewodnie kolory – tłumaczy przedstawiciel firmy Ogrody Wróbel.

Właściwie skomponowane rabaty ogrodowe są znakomitą dekoracją dla domu czy ogrodu, mogą jednak pełnić oprócz tego inne ważne funkcje. Jeżeli posiada się odrobinę wolnej przestrzeni, warto się zastanowić nad jej estetycznym wypełnieniem.