Dobry Styl > Budowa i remont > Regulacja okien. Jak jej dokonać?

Regulacja okien. Jak jej dokonać?

Data: 03.04.2020 Kategoria: Budowa i remont

Nasze okno ciężko się zamyka? A może przepuszcza zbyt dużo zimnego powietrza zimą? W bardzo wielu przypadkach nie jest to spowodowane jego jakością, a jedynie nieprawidłowym wyregulowaniem. Bardzo mało osób wie, że okno jest dość skomplikowanym mechanizmem, o których warto od czasu do czasu zadbać. Brak okresowej regulacji może nie tylko powodować wspomniane wcześniej problemy, ale również doprowadzić do uszkodzenia okna.

Jak regulować okna?

W teorii regulowanie okien jest bardzo proste – polega ono na dokręceniu lub odkręceniu specjalnych śrub regulacyjnych znajdujących się w okuciach. W praktyce jednak zadanie to wymaga dość dużej wprawy oraz precyzji, nieprawidłowe ustawienie śrub może bowiem spowodować, że okno będzie się z trudem zamykało, stanie się nieszczelne lub wręcz przeciwnie – nie będzie w ogóle przepuszczać powietrza, co w okresie letnim może być dość uciążliwe. Pierwszą regulację należy przeprowadzić już niedługo po zamontowaniu okna, ponieważ mają one tendencję do opadania – możemy rozpoznać to po tym, że klamka nie będzie obrać się tak łatwo, jak powinna. Jak jednak to zrobić?

– W celu wyregulowania wysokości okna należy ustawić je w pozycji uchylonej i zdjąć osłonkę dolnego zawiasu – mówi przedstawiciel firmy WiktorczykTo właśnie w tym zawiasie znajdują się okucia odpowiedzialne za ustawienie wysokości skrzydła. Pod osłonką znajdziemy śrubę regulacyjną, którą możemy dokręcić przy pomocy klucza imbusowego, zazwyczaj 4-milimetrowego. Jednocześnie sprawdzamy, czy okno uchyla się swobodnie. Podniesienie skrzydła na tym zawiasie spowoduje, że zacznie ono przesuwać się w stronę klamki. A zatem należy również wyregulować górny zawias, który spowoduje podniesienie się przeciwległego boku skrzydła, podczas gdy dolny narożnik pozostanie w tej samej pozycji – dostęp do zawiasu zyskamy otwierając okno. Jeśli chcemy zmienić stopień docisku ramy skrzydła do ościeżnicy – na przykład przed zimą, żeby poprawić szczelność okna – powinniśmy manipulować okucia znajdującymi się na skrzydle. Dodatkowo warto wyregulować klamkę. Wszystkie te czynności przeprowadzamy, gdy skrzydło jest otwarte.

Dlaczego należy regulować okna i jak często to robić?

Regulacja to jedna ze standardowym czynności konserwacyjnych okien – wykonywanie jej pozwala zmniejszyć zużywanie się okuć i innych elementów. Tym samym wydłużamy żywotność okien, zmniejszamy ryzyko awarii i ostatecznie unikamy konieczności wymiany okien na nowe. To, jak często powinno się regulować okna zależy od tego, w jakich warunkach pracują – okna duże, które znajdują się od strony południa i przez zmiany temperatur bardziej zmieniają swój kształt, a także są często otwierane będą wymagać regulacji częściej, niż małe okienka, które nie są praktycznie w ogóle używane. Generalna zasada brzmi, że okna należy regulować w momencie, gdy zaczynają pracować zbyt lekko.