Dobry Styl > Wyposażenie > Rodzaje kominków narożnych

Rodzaje kominków narożnych

Data: 05.09.2021 Kategoria: Wyposażenie

Kominki cieszą się coraz większym powodzeniem, wracając do łask po długim okresie zapomnienia. Popularyzacja budownictwa jednorodzinnego sprawia, że wielu właścicieli domów chce korzystać z takiego wyposażenia zarówno w celu delektowania się urokiem ognia, jak i jako uzupełnienie ogrzewania domu. Popularność kominków sprawia też, że na rynku pojawia się coraz więcej ich modeli. Są też wśród nich kominki narożne w wielu odmianach.

Kominek narożny i jego zalety

Jak większość konstrukcji przeznaczonych do palenia ognia w pokoju, również kominki narożne są przystosowane do tej funkcji. Podczas ich budowy obowiązują takie same zasady dotyczące wykorzystanych materiałów, zabezpieczenia przeciwpożarowego czy odprowadzania spalin do komina. Różnica pomiędzy modelem tradycyjnym a narożnym sprowadza się do jego kształtu i możliwości usytuowania w pomieszczeniu.

Kominki narożne mają kształt zbliżony do trójkąta, którego wierzchołki stanowią ściany boczne, zazwyczaj wkomponowane w narożnik pokoju. Przednia część paleniska może być przesłonięta płaską szybą lub też elementem o wyokrąglonym kształcie. Odmianą kominków narożnych są też prostokątne modele narożnikowe. Są one przeznaczone do montażu w filarach, narożnikach ścian lub w specjalnie zaprojektowanych występach. Ich cechą jest palenisko widoczne z dwóch stron i osłonięte szybami złączonymi pod kątem prostym.

Typy kominków narożnych

Poza ogromną różnorodnością wzorniczą modeli narożnych i narożnikowych, poszczególne kominki różnią się też konstrukcją i wyposażeniem. Sklep TanieKominy.pl oferuje między innymi modele z płaszczem wodnym, które doskonale sprawdzą się w systemie grzewczym budynku. Kominki narożne dzieli się też na:

  • akumulacyjne, gromadzące ciepło w ceramicznym kanale dymowym oraz w palenisku, oddające energię cieplną przez dobrze przewodzącą obudowę,
  • z płaszczem wodnym, ogrzewają wodę, która jest rozprowadzana system rur po domu w celu jego ogrzewania,
  • konwekcyjne, wyposażone we wkład grzewczy, który oddaje ciepło powietrzu z otoczenia,
  • systemowe, ogrzewają powietrze przez promieniowanie laminarne, wyjątkowo zdrowe dla człowieka,
  • gazowe, funkcjonalne, łatwe w obsłudze i możliwe do montowania również w zbiorowym budownictwie,
  • kaflowe piece kominkowe.

Najważniejszą zaletą kominków narożnych jest znaczna oszczędność zajmowanego przez nie miejsca. Konstrukcje można montować w występach ścian czy filarach, które zazwyczaj pozostają niewykorzystanie. Ponadto taki kominek jest widoczny z dwóch stron, co zapewnia znacznie lepsze efekty dekoracyjne i wizualne.