Dobry Styl > Budowa i remont > Rodzaje listew wibracyjnych

Rodzaje listew wibracyjnych

Data: 24.05.2017 Kategoria: Budowa i remont

Listwy wibracyjne są sprzętem specjalistycznym, który służy do zagęszczania i wyrównywania płaskich powierzchni betonowych, w tym stropów i posadzek. Przedstawiamy rodzaje listew wibracyjnych.

O listwach

Listwy wibracyjne stosowane są tam, gdzie niezbędne jest zagęszczenie małych oraz średnich posadzek betonowych. Za zadanie mają zawibrowanie i odpowietrzenie betonu. Dobierane są w oparciu o rozmiar przestrzeni, w której wykonuje się prace.

-Tego typu listwy stosuje się przede wszystkim na budowach. Występują w wersji jednokierunkowej i dwukierunkowej oraz jednoprofilowej i dwuprofilowej. Listwy dwukierunkowe umożliwiają przekręcanie drążka prowadzącego, co powoduje zmianę kąta ustawienia listwy wibracyjnej. Taka regulacja pozwala na pracę w przód i w tył – tłumaczy nasz rozmówca, reprezentujący firmę RAMIRENT.

Do głównych zalet listew wibracyjnych należą lekkość, łatwość manewrowania i komfort użytkowania.

Rodzaje listew wibracyjnych

Listwy wibracyjne charakteryzują się solidną i niezawodną konstrukcją. Mogą posiadać napęd elektryczny lub spalinowy. Listwy z silnikiem elektrycznym stosuje się przede wszystkim w zamkniętych pomieszczeniach, z których nie da się odprowadzać spalin. Są jednak mniej mobilne od listew spalinowych, które nie wymagają podłączenia kabla.

Listwy można także podzielić pod względem typu profilu. W każdej listwie wibracyjnej, niezależnie od rodzaju, występuje profil, przeważnie aluminiowy (może mieć różną długość i odmienne kształty). Pod tym względem wyróżniamy:

  • listwy wibracyjne – mają profil w kształcie litery „L”, prowadzi się je tyłem (operator trzyma listwę za dwa uchwyty i idąc do tyłu pozostawia gładką i równą powierzchnię).
  • listwy oscylacyjne – mają profile umożliwiające prowadzenie ich zarówno tyłem, jak i przodem, pracują w częściowym zanurzeniu, więc zapewniają precyzyjne i gładkie wykończenie betonowej powierzchni,
  • podwójne listwy wibracyjne – przeznaczone są do ciągnięcia po prowadnicach, posiadają silnik o dużej mocy, który wraz z mocnym wibratorem umożliwia głębokie zagęszczenie mieszanki betonowej, mogą być wyposażone w profil aluminiowy lub stalowy o regulowanej płynnie długości (można dostosować go względem wykonywanych prac budowlanych).