Dobry Styl > Porady > Rodzaje nap

Rodzaje nap

Data: 16.04.2018 Kategoria: Porady

Do wyrobów pasmanteryjnych zaliczamy nie tylko niesamowite bogactwo artykułów włókienniczych, za pomocą których wykańcza się i zdobi ubrania. Wśród niezliczonych dodatków krawieckich bardzo ważne miejsce zajmują również akcesoria służące łączeniu poszczególnych elementów odzieży. Jak bowiem wyobrazić sobie wygodne używanie spodni, koszul i kurtek pozbawionych guzików, zamków albo zatrzasków?

Dodatki krawieckie do zapinania odzieży

– Na przestrzeni dziejów rzemiosło krawieckie zdołało bardzo mocno się rozwinąć. Dzisiejsi projektanci mody, ale także właściciele niedużych zakładów krawieckich, a nawet amatorzy, mają do dyspozycji olbrzymi wybór tkanin i artykułów pasmanteryjnych – zauważa nasz rozmówca z firmy Krawgors.

Niesamowita ewolucja dokonała się także w dziedzinie zapięć do ubrań. Obecnie w krawiectwie i kaletnictwie wykorzystuje się rozmaite wyroby metalowe (i nie tylko), które zapewniają solidne wykończenia odzieży i galanterii, a także bardzo łatwą obsługę takich elementów ubrań.

Oprócz doskonale wszystkim znanych guzików i zamków błyskawicznych, do spinania czy zapinania odzieży, obuwia i wyrobów skórzanych wykorzystuje się rozmaite klamry, zatrzaski typu spring, a także nity oraz interesujące nas dziś najbardziej napy.

Napy i ich rodzaje

Napy, nazywane też po prostu zatrzaskami, są elementem powszechnie stosowanym w krawiectwie i kaletnictwie w charakterze zapięcia. Jako pierwsi z nap korzystali prawdopodobnie już żołnierze chińscy, około 210 r. p.n.e., jednak w czasach współczesnych opatentowane zostały dopiero w 1885 roku przez niemieckiego wynalazcę – Heriberta Bauera.

Nap ma postać dwóch zazębiających się części. Jego zewnętrzną część nazywamy gniazdem zatrzasku, które montuje się do elementu ubrania za pomocą ozdobnego nitu. Część wewnętrzna określana jest mianem główki, która nie jest widoczna na zewnątrz ubrania, toteż nie musi być ozdobna.

Choć z zewnątrz swoim wyglądem napy przypominają guziki, różnią się od nich wygodą użytkowania. Zapięcie na napy następuje przez zaciśnięcie jej dwóch części, a do otwarcia zatrzasku wystarczy lekkie pociągnięcie. Choć taki sposób użytkowania przypomina działanie rzepu, napy są znacznie bardziej estetyczne i trwałe, zapewniają też lepsze połączenie.

Rodzaje nap wyróżnia się na podstawie materiału, z jakiego zostały wykonane oraz sposobu wykończenia gniazda. Wyróżniamy więc napy metalowe, wśród których znajdują się również napy nierdzewne, przeznaczone głównie do odzieży wierzchniej i butów. W lekkich ubraniach, wykonanych z delikatniejszych materiałów, często stosuje się napy plastikowe.

Jeżeli gniazdo zatrzasku ma służyć również jako element dekoracyjny ubrania, można sięgnąć po eleganckie napy ozdobne lub kolorowe, natomiast jeśli zatrzask ma być całkowicie niewidoczny – wybieramy napy kryte.

Najczęściej zatrzaski montowane są do odzieży za pomocą specjalnego urządzenia, nazywanego napownicą, jednak obecnie w sprzedaży dostępne są także napy do przyszywania.