Dobry Styl > Ogród > Rodzaje narzędzi ogrodniczych

Rodzaje narzędzi ogrodniczych

Data: 06.03.2021 Kategoria: Ogród

Zaawansowany pasjonat ogrodnictwa może zamienić skrawek ziemi w rajski zakątek. Dzięki odpowiedniej parze rękawiczek i doświadczeniu ogrodnicy nawet bez wsparcia nowoczesnych urządzeń potrafią dbać o zieleń. Początkujący ogrodnik może być jednak przytłoczony ilością narzędzi dostępnych na rynku. Wyjaśniamy, na co szczególnie należy zwracać uwagę dokonując zakupu.

Podstawowe narzędzia ogrodnicze

Rękawice nie są pierwszą rzeczą, o której się myśli planując zakup narzędzi, są jednak niezbędne. Chronią ręce nie tylko przed brudem i bakteriami, na przykład tężcem, ale także przed urazami. Szczególnie pracując przy pielęgnacji ciernistych czy kolczastych roślin oraz przy drzewach docenia się zalety dobrej jakości rękawic ogrodowych, chroniących dłonie i nadgarstki przed zadrapaniami i drzazgami.

Również taczka nie jest oczywistym wyborem początkującego ogrodnika. Niesłusznie – to sprzęt wielozadaniowy, przydatny zwłaszcza przy większych areałach. Bez względu na to, czy jest wykonana z ocynkowanej stali, czy z twardego plastiku, jest idealnym narzędziem do transportu zarówno roślin i sadzonek, jak i kompostu czy suchych liści.

Ekspert z hurtowni ogrodniczej Green & Joy mówi: Bardzo prostym i przydatnym dla każdego pasjonata zieleni przyborem jest mała łopatka. To pozycja obowiązkowa i nie wolno zapomnieć o dodaniu jej do listy zakupów, szczególnie w przypadku miejskich, balkonowych ogrodników. Jest idealna również do przesadzania domowych roślin doniczkowych, pielęgnacji ogródków warzywnych i kwietników.

Każdy ogrodnik, bez względu na doświadczenie, musi mieć łopatę. To narzędzie służy nie tylko do kopania, ale także do podnoszenia i przesuwania ziemi, węgla, śniegu, piasku, czy żwiru. Tego typu sprzęt ogrodniczy świetnie sprawdza sie również podczas przenoszenia zawartości taczki bez konieczności zrzucania całego załadunku. Co więcej, łopatą idealnie miesza się na przykład kompost i ziemię ogrodową. Na ciasnej grządce łopatą da się precyzyjnie, bez ingerencji w inne rośliny, wykopać otwór pod nowy gatunek flory.

Grabie to kolejne niezastąpione narzędzie dla osób posiadających ogródek. Są jednym z najczęściej używanych przyborów ogrodniczych, ponieważ mogą służyć do różnych celów. W ogrodzie najlepiej sprawdzają się grabie wachlarzowe. Mogą służyć do usuwania liści, a nawet rozrzucania ściółki. Ponadto, jest to narzędzie, które może pomóc w wyrównaniu gleby lub rozbijaniu twardej ziemi ogrodowej na wiosnę. W przypadku wyjątkowo kamienistej lub ubitej gleby najlepszym rozwiązaniem do kopania są widły. Dodatkowo widły spulchniają glebę, a kopanie nimi odciąża postawę ciała.

Technologia w ogrodzie

Coraz więcej czynności w ogrodzie można wykonać za pomocą ogrodniczych narzędzi elektrycznych. Jedną z nich jest koszenie trawnika. W przypadku większych powierzchni ogrodnik powinien dysponować kosiarką. Dużą wygodą są kosiarki samojezdne, z coraz bardziej zaawansowanymi funkcjami. W naprawdę dużych ogrodach sprawdzą się traktorki ogrodowe.

Żeby o trawnik zadbać od podstaw, powinno się dysponować również ręczną podkaszarką, idealną w trudno dostępnych miejscach lub na krawędziach grządek. Jeśli w ogrodzie znajdują się wymagające pielęgnacji drzewa i krzewy, dobrze jest mieć własną piłę oraz podcinarkę do gałęzi. Dużą zaletą podcinarki jest jej lekkość i długi wysięgnik, dzięki czemu łatwo dosięgnąć nawet do wysoko położonych gałęzi.