Dobry Styl > Porady > Rodzaje rolek

Rodzaje rolek

Data: 28.02.2019 Kategoria: Porady

Jazda na rolkach robi się w Polsce coraz bardziej popularna. Częściowo jest to zapewne zasługą bardzo poprawiającej się infrastruktury i dostępności miejsc do jeżdżenia, a częściowo tego, że Polacy coraz bardziej są świadomi korzyści, jakie płyną z aktywności fizycznej. Jeździć na rolkach może każdy niezależnie od wieku i kondycji, a oprócz samej frajdy z jeżdżenia płynie z niej jeszcze wiele korzyści.

Zalety jazdy na rolkach, na które zwrócili nam uwagę fachowcy ze sklepu RoweryRolki.pl:

  • Silne serce – jazda na rolkach zaliczana jest do treningów kardio, a te znane są ze swojego pozytywnego wpływu na serce i układ krążenia. Silne serce to lepiej dotleniony organizm, a to oznacza lepsze zdrowie i witalność. Wystarczy już 30 minut codziennej jazdy, aby odczuć ogólną poprawę kondycji oraz lepsze samopoczucie.
  • Bez obciążania stawów – przy niektórych schorzeniach kolan konkretne ćwiczenia fizyczne są zabronione przez lekarza. Najczęściej musimy rezygnować z biegania, czy ćwiczeń siłowych. Na szczęście rolki nie obciążają stawów i praktycznie żadne choroby nie stanowią przeciwwskazania do tego, by zacząć rolkarską przygodę.
  • Zdrowy kręgosłup – jazda na rolkach wymusza przyjęcie odpowiedniej postawy. Sylwetka musi być delikatnie pochylona do przodu i tam też powinien znajdować się środek ciężkości. Dzięki temu w trakcie jazdy intensywnie pracują mięśnie pleców. To wszystko wpływa na utrzymanie kręgosłupa w zdrowej formie i wzmocnienia pleców.

Zostaliśmy już przekonani, że warto spróbować swoich sił w tym sporcie. Jednak przed wyborem rolek warto zadać sobie kilka pytań, żeby dobrać optymalny dla siebie i swoich umiejętności model. W zależności od konstrukcji, średnicy kółek i przede wszystkim stylu jazdy możemy podzielić rolki na kilka kategorii:

  • Rolki rekreacyjne i fitness – to najbardziej rozpowszechniony typ rolek. Świetnie sprawdzą się na samym początku naszej rolkowej przygody, gdyż idealnie poprawiają kondycję. Kółka i łożyska są dopasowane do mniej intensywnej jazdy na płaskim terenie. Ich buty charakteryzują dużą stabilnością, wygodą i dobrą wentylacją.
  • Rolki agresywne – dla wyczynowców szalejących w skateparkach. Ich budowa umożliwia ślizgi na poręczach i murkach oraz akrobacje. Wymagają opanowanej techniki jazdy i bardzo dobrej kondycji fizycznej. Modele tego typu mają małe, twarde i zwrotne kółka, bardzo stabilne buty, chroniące kostkę oraz wytrzymałe płozy.
  • Rolki szybkościowe – znowu coś dla wyczynowców, ale tym razem lubiących szybką jazdę. Charakteryzują się dużymi i twardymi kółkami, długą płozą i krótkim butem. Umożliwiają rozwijanie naprawdę dużych prędkości.
  • Rolki terenowe – rolki o wyjątkowej budowie, umożliwiające jazdę w terenie po ścieżkach leśnych, kamieniach i innych nierównych nawierzchniach.
  • Rolki hokejowe – przeznaczone do gry w hokeja. Ich budowa oprócz sztywności, stabilności i zwrotności, charakteryzuje się również brakiem hamulca.