Dobry Styl > Wyposażenie > Rodzaje umywalek blatowych

Rodzaje umywalek blatowych

Data: 20.12.2020 Kategoria: Wyposażenie

Umywalka to jeden z obowiązkowych elementów w każdej łazience. Wybór odpowiedniej umywalki w obecnych czasach nie jest tak oczywisty choćby ze względu na ogromną ilość sposobów ich montażu. Mamy umywalki wolnostojące, umywalki z montażem klasycznym, podwieszane z półpostumentem, czy też umywalki meblowe wraz z szafkami łazienkowymi. Jednak w ostatnich dwóch latach prym wiodą umywalki blatowe, które możemy podzielić na trzy rodzaje montażu: nablatowy, półblatowy i podblatowy.

Umywalki nablatowe

Obecnie są to najbardziej popularne umywalki wśród klientów, być może ze względu na szybki montaż, a może ze względu na dużą różnorodność tego typu umywalek. Niewątpliwie w tej kategorii znajdziemy najwięcej wyszukanych kształtów, wymiarów, kolorów czy nawet rodzajów materiałów, z których zostały one wykonane. Są eleganckie, ciekawe i mniej lub bardziej praktyczne. Mamy możliwość wyboru mis bez otworu przelewowego czy otworu pod baterię, tutaj przewidziany jest montaż z baterią podtynkową lub blatową, ale są również umywalki, które mają już gotowe otwory pod baterie. Umywalki wykonywane są z różnych materiałów, mogą być produkowane z ceramiki, konglomeratu, szkła, stali szlachetnej czy glazurowanej, kamienia, drewna, a nawet z materiałów plastycznych. Produkowane są nawet umywalki kryształowe, pokryte 24 karatowym złotem, w kolorze różowego złota lub srebra albo w pozostałych kolorach jak między innym róż, granat, grafit w połysku lub macie.

Umywalki półblatowe

Te umywalki są rzadziej wybierane ze względu na mniejszy wybór kształtów, ale i tutaj z roku na rok przybywa coraz więcej ciekawszych modeli pod względem formy oraz sposobu montażu. I tak na rynku można już znaleźć umywalki częściowo montowane pod blatem z widoczną częścią umywalki nad blatem. Innym rodzajem są umywalki montowane do połowy blatu, gdzie część ceramiki z baterią jest osadzona na blacie, a pozostała część poza blatem. Ostatni typ to umywalka całkowicie zagłębiona w blacie z wystającym jedynie kołnierzem. I w tym przypadku mogą one posiadać już gotowy otwór pod baterię albo też i nie – tego typu umywalek mamy najmniejszy wybór.

Umywalki podblatowe

Obecnie wybierane sporadycznie – tu nie znajdziemy takiej różnorodności, jak w przypadku umywalek nablatowych czy nawet półblatowych. Przy wyborze takiego rodzaju umywalki musimy wziąć pod uwagę dobór odpowiedniego blatu. Niestety tutaj nie zda egzaminu blat laminowany czy drewniany, może to być natomiast blat z konglomeratu, kamienia lub szkła, bo tylko z tych materiałów można wykonać obróbkę krawędzi przy umywalce.

Co wybrać?

Jak widać wybór jest ogromny, dlatego wcześniej trzeba się zastanowić, co jest dla nas najważniejsze w przestrzeni łazienkowej. Czy stawiamy na prestiż, elegancję, czy na praktyczność. Wybierając jakąkolwiek umywalkę – nablatową, półblatową czy też podblatową – musimy jednak pamiętać o właściwym wyborze blatu. Wiemy już, jakie blaty pasują do umywalek podblatowych, a co w przypadku wspomnianych dwóch pierwszych umywalek? Niewątpliwie tutaj wybór blatów jest dość spory, możemy „poszaleć” z wieloma materiałami jak: konglomerat, kamień, szkło, drewno (najlepiej już zabezpieczone specjalnym bezbarwnym lakierem będącym częścią hydrofobową), laminat, spiek, czy też blat wykonany z płytek. Należy też pamiętać, że do wykonania jest jedna wspólna czynność dla każdego z tych rodzajów umywalek, a mianowicie zabezpieczenie silikonem miejsc styku umywalki z blatem, niezależnie od tego, czy pod blatem będziemy mieć wyłącznie ozdobny syfon, czy też szafkę.

Na koniec niespodzianka – jest jeszcze jeden rodzaj umywalek, dla tych, którzy chcą pod blatem ukryć wiele rzeczy, jak na przykład pralkę, suszarkę czy szereg szafek. Firma Ceramik poleca umywalki wykonywane pod indywidualny wymiar nie tylko do łazienek, ale również do innych pomieszczeń, np. pralni, publicznych WC-ów itp. Są to umywalki wykonane z konglomeratu lub Solid Surface. Misy można wykonywać w blacie o długości nawet do 3 mb. Stanowią one monolit, co oznacza, że nie widzimy łączeń umywalki z blatem, bo tworzą one jedną całość. W blacie można wykonać jedną lub więcej mis (umywalki wielostanowiskowe) o tym samym lub różnym kształcie.