Dobry Styl > Budowa i remont > Rodzaje zagęszczarek gruntu

Rodzaje zagęszczarek gruntu

Data: 21.10.2021 Kategoria: Budowa i remont

Większość prac związanych z układaniem nawierzchni czy wylewaniem fundamentów wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża, tak by mogło utrzymać cały ciężar i nie ulegać odkształceniom. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest użycie prawidłowo dobranej zagęszczarki gruntu. Nie będzie się bez nich można obejść przy układaniu kostki brukowej, wykonywaniu tarasu na gruncie czy podczas budowy cięższego ogrodzenia z podmurówką.

Dlaczego zagęszczanie gruntu jest konieczne?

Zagęszczanie podłoża jest niezbędne, by zyskało ono odpowiednią stabilność i nie ulegało przekształceniom już po wybudowaniu planowanego obiektu. Jest to możliwe, ponieważ naturalny grunt składa się z drobin minerałów – np. piasku i niewielkich ziaren żwiru – między którymi znajdują się wolne przestrzenie, a także pewna ilość wody. Dla zwiększenia jego nośności, czyli wytrzymałości na obciążenia, konieczne jest sprawienie, by odległości między ziarnami były jak najmniejsze. Ta sama sytuacja występuje w przypadku wysypywania nawiezionego materiału np. podsypki piaskowej lub pospółki. Tu również kluczowe będzie maksymalne wyeliminowanie powstających pustek, tym bardziej że przy układaniu struktura zostaje o wiele bardziej napowietrzona niż grunt rodzimy. Niezawodnym sposobem na „ubicie” podłoża jest użycie zagęszczarki gruntu. Wywiera ona nacisk na powierzchnię, a także przenosi na nią generowane przez siebie wibracje. Dzięki temu poszczególne ziarna mogą ułożyć się tak, by puste przestrzenie między nimi były jak najmniejsze.

Jakie zagęszczarki gruntu wykorzystuje się najczęściej?

Podstawowymi urządzeniami używanymi do zagęszczania gruntu są ubijarki płytowe oraz stopy wibracyjne nazywane skoczkami. Ubijarki mają większą powierzchnię roboczą, są więc wybierane do pracy na dużych obszarach np. przy przygotowaniu podjazdu. Skoczki sprawdzają się lepiej w wąskich przestrzeniach np. przy ubijaniu wykopu pod zbiornik lub fundamenty. Oba typu sprzętu są napędzane silnikami spalinowymi. W ubijarkach wibracja następuje za sprawą walca, w którym na obwodzie znajduje się obciążnik. W skoczkach za wytwarzanie udaru odpowiada tłok współpracujący ze sprężyną. Zagęszczarki płytowe występują w wersjach rewersyjnych, tj. takich, które mogą się poruszać zarówno do przodu, jak i do tyłu.

Duży wybór zagęszczarek płytowych i skoczków można znaleźć w ofercie firmy TechnikNTB. Specjalizuje się ona w sprzedaży sprzętu do prac budowlanych. W asortymencie znajdują się również m.in. agregaty do malowania i tynkowania, elektronarzędzia i rusztowania oraz podesty.