Dobry Styl > Wyposażenie > Rodzaje żaluzji

Rodzaje żaluzji

Data: 29.08.2017 Kategoria: Wyposażenie

Żaluzje to dla wielu nieodłączna część okna. Pomagają zabezpieczyć wnętrze przed zbyt dużym nasłonecznieniem i zapewniają domownikom intymność. Pomagają też tym, którzy do spokojnego przespania nocy potrzebują zupełnej ciemności. Sprawdźcie jakie są rodzaje żaluzji.

Zalety żaluzji

W upalne dni często szukamy dobrych sposobów na ochłodzenie się. Niektórzy w tym celu odwiedzają akweny wodne, inni spędzają dnie na hamaku w cieniu rozłożystego drzewa. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na przyjemne leniuchowanie na łonie natury. Ci, którzy zmuszeni są siedzieć w biurze lub w domu muszą ratować się w inny sposób. Jednym z podstawowych rozwiązań jest montaż okiennych żaluzji.

Powszechnie wiadomo, że aby zachować chłód w pomieszczeniach lepiej unikać otwierania okien po nasłonecznionej stronie, a jednocześnie zapewniać przewiew od chłodniejszej strony domu lub mieszkania. Jednak nie zawsze jest to możliwe, toteż dla wielu najlepszym ratunkiem mogą okazać się żaluzje, które nie tylko zapobiegają nagrzaniu wnętrza, ale też umożliwiają oglądanie telewizji i pracę na komputerze przy dużym nasłonecznieniu – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę Doran.

Ponadto, żaluzje to świetny sposób na zachowanie prywatności we wnętrzach, co jest istotne szczególnie dla tych pomieszczeń, które umiejscowione są na parterze. Sprawdzą się też w sypialni, gdzie pomogą w zapewnieniu komfortowych warunków do spania. Zdecydować się na nie powinien każdy, kto miewa problemy z zasypianiem.

Rodzaje żaluzji

Na rynku znaleźć można wiele różnych rodzajów żaluzji. Wszystkie pełnią podobne funkcje, jednak różnią się systemami składania, użytymi materiałami wykończeniowymi, a także estetyką. Żaluzje, według głównego kryterium dzieli się na:

  • zewnętrzne (fasadowe) –  montuje się je na zewnątrz otworu okiennego, chronią pomieszczenie przed zbyt dużym nagrzaniem, zabezpieczają okno przed wandalami i działaniem czynników zewnętrznych, produkuje się je z materiałów wysokiej jakości, odpornych na korozję; można nimi sterować ręcznie lub elektrycznie, powinny być dopasowane do stylu fasady; dostępne w wielu wzorach, dlatego bez problemu można dobrać je względem własnych preferencji,
  • wewnętrzne – dzielą się na poziome i pionowe (wertikale):

-pionowe – popularne w biurach, jednak coraz częściej pojawiają się też w domach i mieszkaniach prywatnych, montowane w oknach pełnią rolę tradycyjnych żaluzji, a montowane na suficie mogą dodatkowo dzielić przestrzeń użytkową na mniejsze strefy (jak ścianki wewnętrzne); mogą być wykonane z aluminium, PCV lub tkaniny, dostępne są też takie, które posiadają lamelki z materiałów antystatycznych (wolniej osiada na nich kurz), oraz wykonane z materiałów niepalnych; wertykale mogą mieć także powłokę antyrefleksyjną, termoizolacyjną lub zaciemniającą, mogą być też przezroczyste; dostęp do światła reguluje się przy pomocy łańcuszka lub napędu elektrycznego,

-poziome – aluminiowe, drewniane, z bambusa lub tworzywa sztucznego, mają lamele różnej szerokości (w zależności od materiału, z jakiego są wykonane), stosowane zarówno do okien fasadowych, jak i dachowych, nadają się do kuchni, sypialni, salonu oraz innych pomieszczeń; ich zadaniem jest ochrona przed słońcem i wzrokiem ciekawskich sąsiadów, stanowią też ciekawy element wystroju wnętrza.

Podsumowując, ilość rodzajów żaluzji sprawia, że każdy bez problemu wybierze produkt zgodny z własnymi oczekiwaniami i preferencjami.