Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Rola okuć w meblach

Rola okuć w meblach

Data: 21.01.2020 Kategoria: Wystrój wnętrz

Dobrze dopasowane okucia meblowe pełnią wiele ważnych funkcji. Nie są jedynie detalem, który odgrywa rolę dekoracyjną, ale także mają bezpośredni wpływ na komfort korzystania z mebli oraz ich funkcjonalność. Warto wziąć to pod uwagę, wybierając meble na wymiar lub przywracając do życia i pełnej sprawności nieco wysłużone już sprzęty, które dzięki nowym okuciom staną się nie tylko wyjątkową dekoracją, ale także pomogą podkreślić indywidualny styl.

Jakie rodzaje okuć meblowych występują najczęściej?

Okucia meblowe to nie tylko gałki i uchwyty meblowe, które montowane są w celu łatwego otwierania szafek oraz szuflad. To także inne, niezbędne akcesoria, dzięki którym meble stają się funkcjonalne i praktyczne. Wśród okuć meblowych wyróżniamy także m.in.:

  • prowadnice wykorzystywane do montażu szuflad,
  • nowoczesne systemy otwierania na tzw. klik,
  • różnego rodzaju zawiasy,
  • zamki, dzięki którym możemy ograniczyć dostęp do cennej zawartości mebli.

Wszystkie z powyższych okuć meblowych mogą być wykonane z różnych materiałów, odznaczać się odmienną jakością oraz budową i funkcjonalnością. Pamiętając o tym, można wybrać nie tylko trwałe i niezawodne okucia meblowe, ale także swobodnie i zgodnie z potrzebą chwili zmieniać stylistykę mebli. O wybór wysokiej jakości, estetycznych i trwałych okuć meblowych powinni zadbać także producenci mebli, bo dzięki nim ich wyroby zyskają niepowtarzalny design.

Okucia to niezbędne elementy wszystkich mebli. Dzięki nim zarówno pojedyncze komody czy szafy, jak i całe zestawy zapewniają funkcjonalność oraz stają się ozdobą wnętrza. Poszukując okuć meblowych, trzeba zwrócić uwagę na ich rodzaj, odpowiednie dopasowanie do indywidualnych potrzeb np. sposobu otwierania drzwiczek oraz jakość. Wyznacznikiem jakości jest zarówno materiał, jak i sposób wykonania oraz estetyka okuć meblowych – wyjaśnia ekspert z firmy Rudex z Częstochowy.

Jaką funkcję pełnią okucia meblowe?

Okucia meblowe pełnią różne funkcje w zależności od ich rodzaju. Gałki i uchwyty zapewniają możliwość wygodnego otwierania i zamykania szafek, szaf oraz szuflad. Są także dekoracją zarówno samego mebla, jak i całego pomieszczenia, w którym zostanie on ustawiony. W przypadku prowadnic szuflad, zawiasów oraz innych okuć meblowych, mamy do czynienia przede wszystkim z czysto praktycznym przeznaczeniem, które również ma ogromny wpływ na funkcjonalność oraz komfort użytkowania mebli. Dobrze dobrane prowadnice, zawiasy oraz zamki pozwalają na bezproblemowe i długotrwałe użytkowanie mebli. Wybierając okucia meblowe i inne akcesoria, które pozwalają nie tylko zmieniać wygląd posiadanych sprzętów, ale także tworzyć własne kolekcje mebli na zamówienie najlepiej skorzystać z oferty doświadczonych sprzedawców i dystrybutorów produktów najwyższej jakości.