Dobry Styl > Porady > Rozliczanie dochodów zza granicy metodą wyłączenia z progresją

Rozliczanie dochodów zza granicy metodą wyłączenia z progresją

Data: 24.09.2018 Kategoria: Porady

Jak mówi znane powiedzenie: „Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki”. Nie unikniemy płacenia podatków od dochodów, jednak możemy uniknąć podwójnego opodatkowania w przypadku uzyskiwania dochodów zza granicy. Istnieją dwie metody rozliczenia takich przychodów; wyłączenie z progresją lub zaliczenie, zwane także potrąceniem, odliczeniem lub kredytem podatkowym. Dziś przyjrzymy się metodzie wyłączenia z progresją.

W dzisiejszych czasach wyjazdy za granicę w celach zarobkowych stały się niemalże normą. Kuszą nas dużo wyższe zarobki, lepsze perspektywy pracy, bardziej atrakcyjne warunki zatrudnienia, a także możliwości awansu. Dlatego też problem sposobu rozliczania dochodów zza granicy stał się problemem palącym, na który wiele osób stara się znaleźć odpowiedź. Specjaliści polecają metodę wyłączenia z progresją. Na czym ona polega?

Umowa międzynarodowa

Uniknięcie podwójnego opodatkowania możliwe jest dzięki rezygnacji jednego państwa z własnego roszczenia podatkowego do określonego dochodu, podlegającego opodatkowaniu w drugim państwie. Dzięki temu dochód ze źródeł przychodu zagranicznego zostaje zwolniony z opodatkowania w państwie rezydencji, przy czym państwo rezygnacji zastrzega sobie prawo do uwzględnienia wysokości dochodów zagranicznych dla potrzeb ustalenia określonej stawki podatkowej. Oznacza to, że przykładowo, dochody osiągnięte w najpopularniejszym nadal kraju emigracji zarobkowej, czyli w Anglii, zostają zwolnione z opodatkowania w Polsce, jednak mają istotny wpływ na stawkę podatku, którą należy się posłużyć, w celu obliczenia podatków od dochodów, uzyskanych na terenie Polski. Jeśli szukamy profesjonalnej pomocy w rozliczeniu naszych dochodów, zwróćmy się do Kancelarii Jacka Pukaluka; polecanego doradcy podatkowego.

Warto także pamiętać, iż jeśli w danym roku uzyskaliśmy dochody, które rozliczamy wyłącznie metodą wyłączenia z progresją, czyli, innymi słowy, jeśli nie osiągnęliśmy y w danym roku w Polsce żadnych dochodów, opodatkowanych na zasadach ogólnych, nie jesteśmy zobowiązani do złożenia deklaracji PIT, w której wykazalibyśmy dochody zagraniczne.

Z kim się rozliczyć?

Aby móc zastosować metodę wyłączenia z progresją musimy uzyskać dochody w kraju, który podpisał z Polską umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Będą to Albania, Austria, Chiny, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Francja, Finlandia, Grecja, Hiszpania, Indonezja, Irlandia, Japonia, Kanada, Kuwejt, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Tunezja, Turcja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania oraz Włochy.