Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Różne rodzaje lamp i ich zastosowania we wnętrzach

Różne rodzaje lamp i ich zastosowania we wnętrzach

Data: 07.01.2022 Kategoria: Wystrój wnętrz

Lampy we wnętrzach to nie tylko sposób na doświetlenie przestrzeni, ale także istotny element aranżacyjny. Dzięki różnorodności tych produktów można je dopasować nie tylko do stylu danej przestrzeni, ale także uwzględniając kształt i funkcjonalność lamp. Podstawą każdej lampy jest oczywiście żarówka, która daje odpowiednie natężenie światła oraz kolor w zależności od klosza lampy. Te natomiast występują we wnętrzach w formie lamp stołowych, stojących, żyrandoli wiszących, lampek na szynach, punktowych jarzeniówek, czy też kinkietów. Jaką rolę pełnią lampy we wnętrzach?

Możliwości zastosowania lamp we wnętrzach

Lampy stanowią kluczowy element wyposażenia wnętrza, ponieważ to właśnie przemyślane dodatki określają styl pomieszczenia. Odpowiedni dobór oświetlenia tworzy wyjątkowe wrażenie iluminacji powiększającej optycznie przestrzeń. W większych pomieszczeniach lampy podkreślają także wysoki standard. Ważne jest jednak to, aby dopasować lampę nie tylko do stylu danego wnętrza, ale przede wszystkim kierować się jej funkcją. Czasem lampy we wnętrzach mogą spełniać zupełnie inną rolę, taką jak doświetlenie pokoju, czy też budowanie niepowtarzalnego, ciepłego klimatu. Do najpopularniejszych rodzajów lamp zalicza się przede wszystkim lampy podłogowe, stołowe i sufitowe. Funkcjonuje także wiele mniejszych lampionów i świeczników, które nadają pomieszczeniu kameralności, a także stanowią niedrogi, lecz efektowny element dekoracyjny.

Rodzaje lamp we wnętrzach

Wybierając lampy do wnętrza, należy przede wszystkim kierować się ich funkcjonalnością i rolą, jaką mają spełniać. Lampy podłogowe pozwalają podzielić wnętrze na strefę użytkową i wypoczynkową. Występują w wielu różnych formach – od tych klasycznych, smukłych z abażurem, aż po wygięte, łukowe konstrukcje. Dzięki temu użytkownik ma nieograniczone możliwości aranżacyjne, tworząc m.in. klimatyczne wyspy świetlne. Lampy stołowe świetnie się natomiast sprawdzają w trakcie prac, które wymagają skupienia i precyzji – np. majsterkowanie. Ich formę światła doceniają także miłośnicy wieczornych lektur książkowych. W odróżnieniu od obu propozycji lampy sufitowe pełnią natomiast funkcję typowo doświetlającą pomieszczenie. Dystrybutor lamp EmMa Meble oferuje każdy z wymienionych rodzajów, a także służy doradztwem przy podjęciu decyzji o wyborze.

Zalety lamp we wnętrzach

Lampy we wnętrzach odgrywają kluczową rolę i wpływają zarówno na nastrój użytkowników, jak i zdolność do pracy, a także komfort odpoczynku. Poza swoimi podstawowymi funkcjami często pełnią także rolę dekoracyjną, podkreślającą styl i charakter pomieszczenia. Warto o tym pamiętać, ponieważ odpowiednio dobrane światło może podkreślić zalety i ukryć niedoskonałości każdego wnętrza.