Dobry Styl > Wyposażenie > Różnica między klimatyzacją mono split i multi split

Różnica między klimatyzacją mono split i multi split

Data: 08.05.2021 Kategoria: Wyposażenie

Klimatyzacja bez wątpienia ułatwia i uprzyjemnia życie oraz wykonywanie służbowych obowiązków. Gdy letnie upały bardzo doskwierają, przyjemnie chłodne powietrzne wewnątrz budynku jest naprawdę orzeźwiające. Co bardzo ważne, oferowane obecnie klimatyzacje nadają się do prywatnych mieszkań, jak i obiektów komercyjnych czy publicznych. Czym różnią się konkretne modele urządzeń? Podpowiadamy!

Klimatyzacja mono split vs. klimatyzacja multi split – porównanie urządzeń

Zainteresowani kupnem i montażem klimatyzacji klienci często nie wiedzą, czym różni się najpopularniejszy na rynku sprzęt. Klimatyzacje mono split składają się z jednego, zewnętrznego urządzenia oraz jednego urządzenia wewnętrznego. Z kolei klimatyzacja multi split jest zbudowana z jednego agregatu zewnętrznego i paru jednostek wewnętrznych.

–  Nasza firma oferuje klimatyzacje mono split, multi split oraz nowoczesne, rozbudowane systemy VRF.  Pierwsze urządzenia służą do chłodzenia  jednego pomieszczenia, a systemy multi – do chłodzenia całych mieszkań. Z kolei systemy VRF jednocześnie chłodzą, grzeją, nawilżają, a także osuszają pomieszczenia – wyjaśnia przedstawiciel firmy Elektroklim Wentylacja Klimatyzacja.

 Skupiając się jednak na tytułowych systemach, trzeba podkreślić ich pozostałe, charakterystyczne cechy. Elementy składowe klimatyzacji mono split mogą być od siebie znacznie oddalone. Specjaliści podkreślają, że dystans dzielący wewnętrzną i zewnętrzną jednostkę może sięgać nawet kilkudziesięciu metrów. Z kolei konstrukcja systemów multi split pozwala na montaż wielu urządzeń wewnątrz budynku, ale jednego na dworze, co generuje sporą oszczędność miejsca. Ten system, podobnie zresztą, jak mono split, umożliwia sprawne funkcjonowanie wielu urządzeń wewnętrznych w odległości przynajmniej kilkudziesięciu metrów od siebie.

Co łączy klimatyzacje mono split i multi split?

Czy bezproblemowe działanie bez większych zakłóceń to jedyna kwestia łącząca obydwa systemy? Niekoniecznie! Zasadniczym atutem i cechą wspólną omawianych klimatyzatorów jest możliwość wykorzystywania ich zarówno do chłodzenia pomieszczeń, jak i do ich szybkiego ogrzewania.

Jeśli stoisz przed wyborem konkretnego systemu, weź pod uwagę własne potrzeby. Bywa, że klient szuka rozwiązania dotyczącego jednego, głównego pomieszczenia, bo właśnie w nim rodzina spędza większość wolnego czasu. Firmy, biurowce albo większe domy o dużej ilości pomieszczeń wymagają zupełnie innego podejścia. Jeśli obiekt użytkuje większa liczba osób, naturalnym staje się założenie klimatyzacji typu multi.