Dobry Styl > Porady > Różnice między wentylacją a klimatyzacją

Różnice między wentylacją a klimatyzacją

Data: 21.02.2019 Kategoria: Porady

Aby poprawić warunki klimatyczne w budynku, warto skorzystać z wentylacji lub klimatyzacji. Wbrew pozorom są to dwa różne systemy, posiadające kilka cech wspólnych. Nie należy ich mylić, aczkolwiek wiele firm sprzedających klimatyzację ma również w swojej ofercie wentylację i na odwrót. W naszym artykule wyjaśniamy, na czym polegają różnice między tymi dwoma systemami. Zapraszamy do lektury.

Wentylacja – niezbędna do życia

Budynki bez dostępu do świeżego powietrza nie mogą być dopuszczone do użytku, ponieważ stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia osób, które w nim przebywają. Jest to jeden z podstawowych warunków bezpiecznego przebywania w każdym wnętrzu. Wentylacja polega bowiem na wymianie powietrza w pomieszczeniu lub jego części – dostarczeniu nowego przy jednoczesnym usuwaniu powietrza zużytego i zanieczyszczonego (można powiedzieć, że jest tym samym, czym system oddechowy dla organizmu). Jest to możliwe w lokalu z nawiewnikami i uchylnymi oknami lub kanałami wentylacyjnymi.

Wentylowanie często ma charakter niekontrolowany i spontaniczny – proces ten może wywołać nawet drobny podmuch. Taką wentylację, działającą w oparciu o naturalną różnicę ciśnień w pomieszczeniu i w środowisku zewnętrznym, nazywamy wentylacją grawitacyjną. Drugi jej rodzaj – wentylację mechaniczną, wymuszaną przez wirniki wentylatorów – stosuje się w obiektach, do których powietrze musi być dostarczane z zewnątrz. Są to przede wszystkim biurowce, centra handlowe, nowoczesne dworce, lotniska oraz stacje metra.

Klimatyzacja – komfortowy „mikroklimat”

Funkcją klimatyzacji jest nadanie powietrzu we wnętrzu odpowiedniej temperatury i wilgotności, optymalizując warunki niezależnie od pory roku – wyjaśnia ekspert z firmy YogiCo, która jest sprawdzonym partnerem w dziedzinie dystrybucji, projektowania i montażu systemów klimatyzacyjnych, wentylacji, rekuperacji oraz instalacji sanitarnych.

W pomieszczeniu z klimatyzacją panuje odpowiedni „mikroklimat”, który zapewnia komfort cieplny i łatwość oddychania, przede wszystkim w okresie letnim. W odróżnieniu od wentylacji nie jest obowiązkowym elementem budynku, ale coraz więcej osób z niej korzysta, również w domu. Bardziej zaawansowane modele zapewniają nie tylko chłodniejsze powietrze podczas upałów, ale także oczyszczają je dzięki filtrom, które zatrzymują pyły, dym, bakterie, grzyby, sierść oraz nieprzyjemne zapachy. System klimatyzacji jest zatem znakomitym rozwiązaniem dla alergików. Opiera się on na wymienniku ciepła. Między jednostką, która znajduje się wewnątrz budynku, a drugą, ulokowaną poza nim, krąży czynnik chłodniczy. Odbiera on ciepło z pomieszczenia i usuwa przez jednostkę zewnętrzną, a następnie wraca schłodzony do wnętrza i przejmuje kolejną partię ciepła.