Dobry Styl > Budowa i remont > Co to są świetliki rurowe?

Co to są świetliki rurowe?

Data: 11.07.2017 Kategoria: Budowa i remont

Choć każdy z nas może mieć różne wrażenia na ten temat, to wszelkie badania i głosy ekspertów mówią jasno, że naturalne światło działa na nas o wiele lepiej, niż sztuczne. Światło słoneczne podnosi nasz nastrój, a nasze oczy dużo mniej się meczą w świetle naturalnym, niż sztucznym. Tylko jak je sobie zapewnić w ciemnych pomieszczeniach? Odpowiedzią na ten problem są świetliki rurowe.

Czym są i na czym polega ich działanie

Świetliki rurowe to rury, które umieszcza się w ścianach lub dachu, aby wpuszczały światło słoneczne. Taka rura ma właściwości światłonośne, tzn. obudowana jest od wewnątrz aluminium pokrytym wysokorefleksyjną powłoką na bazie srebra, która odbija światło praktycznie bez strat (bo aż w 98%). Odbijane światło kierowane jest do rozpraszacza, umieszczonego na końcu rury, który – zgodnie z nazwą – rozprasza równomiernie światło na całe pomieszczenie. Jeżeli świetliki umieści się na południowej stronie dachu lub ściany, a rura będzie prosta, to można intensywnie rozświetlić pomieszczenia, które były dotąd ciemne.

Zgodnie ze sztuką budowlaną, każde pomieszczenie mieszkalne powinno mieć źródło naturalnego światła. Jednak jak wszyscy wiemy, nie zawsze jest to wykonalne – a nawet jeśli się uda, to w naszym kraju liczba słonecznych dni w ciągu roku ani jego intensywność nie rozpieszcza; w efekcie nawet pomieszczenie z oknem może być ciemne. Zdarza się też, że z jakiegoś powodu nie można zastosować np. okien dachowych. Właśnie w takich sytuacjach świetliki rurowe, na przykład te produkowane przez firmę Dachlux.

Korzyści płynące z użytkowania świetlików rurowych

Świetliki to nie tylko zapewnienie światła lub doświetlenie pomieszczeń, w których tego światła brakuje. To również oszczędność na rachunkach za energię elektryczną wynikająca z tego, że będziemy używać lamp ze sztucznym światłem krócej, niż dotychczas. Ale to nie największa świetlików i naturalnego światła; największą jest to, że teraz będziemy mogli cieszyć się naturalnym światłem w całym domu lub biurze. A takie udogodnienie w pracy poprawi naszą koncentrację i wydajność oraz zmniejszy zmęczenie.

Naturalne światło to również dobry nastrój. Światło naturalne nie tylko nie męczy, tak jak sztuczne, ale wręcz dodaje nam witalności i energii, ponieważ dzięki niemu nasz organizm produkuje witaminę D, odpowiedzialną między innymi za dobre samopoczucie. Dlatego też możemy być pewni, że instalacja świetlików rurowych zwróci się nam nie tylko w mniejszych rachunkach i lepiej wykonywanej pracy, ale też niematerialnie.