Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Schody metalowe. Gdzie najlepiej się sprawdzają?

Schody metalowe. Gdzie najlepiej się sprawdzają?

Data: 20.05.2019 Kategoria: Wystrój wnętrz

Pierwszym skojarzeniem ze stalowymi schodami są zwykle zakłady przemysłowe bądź ciągi ewakuacyjne, umieszczane na elewacjach budynków wielorodzinnych. Rzeczywiście, wysoka trwałość metalu, odporność na oddziaływanie czynników atmosferycznych, a także substancji chemicznych, które mogą być obecne w budynkach przemysłowych, skłania do sięgania po nie w tych zastosowaniach.

Wizualnie lekkie, ale niesamowicie odporne na obciążenia. Pozornie surowe, ale też nowocześnie eleganckie. Niezawodne i łatwe do utrzymania w czystości. Wszystkich tych określeń możemy użyć do opisania metalowych schodów, które coraz częściej spotykamy również w prywatnych domach mieszkalnych.

Zewnętrzne schody metalowe

Kręte schody ze stali ocynkowanej są doskonałą alternatywą dla klasycznych, murowanych schodów zewnętrznych. Po pierwsze, ich wzniesienie zajmuje o wiele mniej czasu niż budowa murowanych stopni, po drugie, cały proces jest dużo tańszy. Po trzecie, schody stalowe zajmują zdecydowanie mniej miejsca, zapewniając równie dobrą trwałość i bezpieczeństwo użytkowania – przekonuje nasz rozmówca z firmy Melagu.

Jednak aby schody metalowe faktycznie posłużyły długo i niezawodnie, warto wybierać wyłącznie konstrukcje wysokiej jakości. Do szczególnie istotnych kwestii należą zabezpieczenia antykorozyjne. Stal powinna być zabezpieczona przed powstawaniem rdzy, najlepiej w procesie ocynkowania.

Kolejną ważną sprawą jest bezpieczeństwo przy użytkowaniu w różnych warunkach pogodowych. Dlatego stal wykorzystana do budowy stopni schodów zewnętrznych powinna bezwzględnie posiadać perforacje, stanowiące zabezpieczenie przeciwpoślizgowe. Niezbędnym elementem jest również poręcz, biegnąca od szczytu do samego dołu schodów.

Metalowe schody we wnętrzach

Wraz z nastaniem mody na styl industrialny schody metalowe zaczęły pojawiać się we wnętrzach nowoczesnych loftów. Z czasem ich niebanalną estetykę i wysoką funkcjonalność zaczęli doceniać również projektanci, pracujący w innych nurtach, choć wciąż zorientowani na nowoczesność.

Kręte schody stalowe wspaniale prezentują się w mieszkaniach utrzymanych w klimacie minimalizmu, gdzie często są eksponowane jako centralny element dekoracyjny. Świetnie sprawdzą się też we wnętrzach eklektycznych, czerpiących z różnorodności, ale jednocześnie nastawionych na maksymalną funkcjonalność.

Metalowe schody również w pomieszczeniach cenione są za oszczędność miejsca – kręta konstrukcja może zostać umieszczona nawet w salonie. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie najlepszą propozycją dla mieszkań dwupoziomowych, w których zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu dostępnej powierzchni.