Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Schody w stylu nowoczesnym. Czym się cechują?

Schody w stylu nowoczesnym. Czym się cechują?

Data: 18.06.2019 Kategoria: Wystrój wnętrz

Poza oczywistą funkcją użytkową, polegającą na łączeniu ze sobą dwóch kondygnacji i umożliwianiu wygodnej komunikacji pomiędzy nimi, schody stanowią też ważny element wykończenia wnętrz ze względu na swoje walory estetyczne. Odgrywają coraz większą rolę w wystroju pomieszczeń, stanowiąc ich ozdobę. Szczególnie chętnie sięgamy dzisiaj po nowoczesną stylistykę. Czym charakteryzują się schody utrzymane w takim właśnie stylu?

Nowoczesne konstrukcje schodów

Sekret wyjątkowego charakteru współcześnie projektowanych schodów tkwi w ich specyficznej konstrukcji. Obecnie bowiem coraz częściej odchodzi się od tradycyjnych, nieco ciężkich konstrukcji schodów opierających się na betonowych czy też drewnianych podporach. Z tych topornych rozwiązań rezygnuje się na rzecz bardziej subtelnych form sprawiających wrażenie lekkich i wręcz „zawieszonych” w powietrzu.

W tym celu wykonuje się schody bolcowe, gdzie stopnie łączone są za pomocą solidnych bolców i przymocowywane do ściany. – Mówi przedstawiciel firmy Wróblewski Design, której specjalnością jest produkcja schodów. – Brak ciężkiej konstrukcji podpierającej dodaje im lekkości i minimalistycznego charakteru. Drugim popularnym rozwiązaniem są schody dywanowe, które swoją nazwę zawdzięczają lekkiej, samonośnej konstrukcji przypominającej unoszący się nad ziemią dywan.

Nowoczesny wygląd można również nadać schodom krętym, a nawet tradycyjnym schodom betonowym, wystarczy jedynie sięgnąć po odpowiednie wzornictwo.

Materiały, wzornictwo, kolorystyka

Jakie cechy są charakterystyczne dla nowoczesnego stylu? Tak zaprojektowane schody powinny być nie tylko lekkie, ale też posiadać oryginalny wygląd przypominający nawet dzieło sztuki. Modne są również formy surowe, minimalistyczne i monolityczne, pozbawione bogatych detali. Istotną rolę w nowoczesnej stylistyce odgrywa również odpowiedni dobór materiałów. Tradycyjne drewno, które nigdy nie wychodzi z mody i doskonale pasuje do nowoczesnych wnętrz, uzupełnia się tu szlachetną stalą nierdzewną i uniwersalnym szkłem. Jeśli chodzi o kolory, to modne są obecnie neutralne barwy, ale też przezroczystości i surowy blask stali. Schody nowoczesne można dodatkowo wzbogacić o modne oświetlenie, np. za pomocą taśm ledowych.

Modne balustrady w stylu nowoczesnym

Projektując nowoczesne wnętrze nie można zapomnieć o balustradach, które nadają schodom ostateczny wygląd i charakter. Czym powinny charakteryzować się nowoczesne balustrady? Przede wszystkim należy tu zrezygnować z bogatych zdobień i ciężkiego, skomplikowanego wzornictwa. Na czasie są geometryczne, proste formy wykonane ze stali nierdzewnej i szkła, które będą stylowym uzupełnieniem nowoczesnego wystroju.