Dobry Styl > Porady > Skórzany pasek jako element garderoby

Skórzany pasek jako element garderoby

Data: 25.07.2019 Kategoria: Porady

Pasek skórzany to nieodłączny element garderoby zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Kiedyś służył wyłącznie lepszemu trzymaniu spodni na biodrach, a dziś pełni głównie funkcję dekoracyjną i jest uzupełnieniem całej stylizacji. Bardzo ważne jest dopasowanie go do pozostałych elementów ubioru. Na co jednak zwracać uwagę przy zakupie skórzanego paska i jak należy o niego dbać?

Jaką funkcję spełnia pasek?

Pasek to długi i wąski kawałek skóry lub innego materiału, który wyposażony jest w metalową sprzączkę, czy inaczej klamrę. Pasek zazwyczaj służy do przytrzymywania spodni spadających z bioder. Jest idealny również, jako podtrzymanie oraz ozdoba spódnicy i sukienki. Dzięki niemu odzież przylega do ciała. Jednak dzisiaj, pasek służy głównie, jako element dekoracyjny. Paski skórzane męskie i damskie sprawiają, że nasze stylizacje nabierają odpowiedniego charakteru, jednak nie nadają się do każdego rodzaju ubioru.

Jak dobrać pasek skórzany?

Najlepsze jakościowo paski, to te, które wykonane są ze skóry bydlęcej licowej. Pasek skórzany męski, jak i damski może różnić się od siebie detalami i przeznaczeniem, jednak w większości przypadków, nosi się je do garniturów, spodni eleganckich lub tych do użytku codziennego, spódnic czy sukienek. Najważniejszą zasadą przy wyborze paska do spodni jest zachowanie spójności wobec reszty ubioru. Kolor paska musi być dobrany do koloru butów oraz zegarka. O ile kolorystyka powinna być taka sama, o tyle faktura dodatków może się od siebie trochę różnić. Pamiętajmy, że w przypadku formalnych okazji skórzany pasek jest obowiązkowym elementem. 

Bardzo istotny jest dobór rozmiaru paska. Do obwodu pasa najlepiej jest dodać około 15 – 20 cm. Pasek powinien być też odpowiedniej szerokości tak, aby bez problemu przechodził przez szlufki w naszych spodniach. W garniturowych spodniach jest to przeważnie 3 cm, a w pozostałych modelach spodni bez problemu wchodzą paski do 4,5 cm. Dla mężczyzn klasycznym modelem jest pasek czarny lub brązowy – zauważa nasz rozmówca reprezentujący firmę rymarstwo-poznan.pl

Pamiętajmy, że skórzane paski męskie idealnie pasują do garnituru, jak i do zwykłych jeansów.

Jak dbać o skórzany pasek?

Aby zachować skórzany pasek w dobrym stanie, kluczowe jest jego przechowywanie. Pasek nie może być umieszczony w miejscu nasłonecznionym oraz takim, które ma kontakt z wilgocią. Dobrym pomysłem jest zakup specjalnych woreczków, dzięki którym ochronimy nasze elementy garderoby przed zanieczyszczeniami i zabrudzeniami. Wiele osób zapomina o regularnym czyszczeniu pasków skórzanych oraz ich impregnacji. Dlatego warto zakupić odpowiednie preparaty do wykonania zabiegu impregnacji w domu. Idealnie do tego nadają się smary do skóry, gdyż oleje powodują od razu większe zmiękczenie skóry.