Dobry Styl > Ogród > Skrzaty w ogrodzie – hit czy kit?

Skrzaty w ogrodzie – hit czy kit?

Data: 16.07.2021 Kategoria: Ogród

Charakterystyczne skrzaty ogrodowe w czerwonych czapeczkach pojawiły się w polskich ogrodach w latach 90. Wtedy w Polsce zaczęto produkować krasnale dla sąsiadów zza zachodniej granicy, wśród których była to popularna i pożądana ozdoba. Część produkowanych figurek została w kraju i stała się symbolem dekoracji ogrodowych. Do dzisiaj w wielu sklepach z ozdobami jest szeroki wybór skrzatów, czy moda na krasnale ogrodowe nadal trwa?

Czy krasnale ogrodowe są już niemodne?

Wiele osób uważa, że krasnale ogrodowe to synonim kiczu i bezguścia. Gipsowe lub plastikowe, kolorowe skrzaty kojarzą się z minioną epoką, straszą dzieci i są powodem wielu żartów. Mimo to nadal istnieją fani krasnali i znajdują dla nich miejsce w swoich ogrodach. W tej sytuacji idealnie pasuje powiedzenie, że o gustach się nie dyskutuje i każdy powinien urządzać swój ogród według własnej koncepcji.

Niemniej jednak, we współczesnych propozycjach aranżacji ogrodów na próżno szukać kolorowych krasnali. Dzisiaj królują ozdoby jak najbardziej naturalne, które stanowią dopełnienie wyglądu przestrzeni i nie odwracają od niej uwagi. Podążając za trendami, warto wybierać ozdoby w neutralnych kolorach, naturalne, które przy okazji będą funkcjonalne, jak na przykład ceramiczne donice czy poidełka dla ptaków.

Jak ozdobić ogród, jeśli nie krasnalem?

Zamiast kolorowych krasnali proponujemy ceramiczne, gustowne ozdoby w stonowanych barwach, które pasują do naturalnych ogrodowych barw – mówi pracownica sklepu Projekt Decor, który prowadzi sprzedaż artykułów dekoracyjnych do ogrodów. – Nasza ceramika to przede wszystkim donice, w których pięknie można wyeksponować ciekawą roślinność. Oferujemy również ozdobne figurki ceramiczne, które wyróżnią ogród i nadadzą mu oryginalności.

W ogrodzie można stosować wiele różnych ozdób i chociaż zawsze będą pojawiały się osoby, którym dana ozdoba może nie przypaść do gustu, to kierując się kilkoma zasadami na pewno uda się stworzyć przepiękne otoczenie. Przede wszystkim wybrane ozdoby muszą do siebie pasować i tworzyć spójną całość, dlatego warto udać się na zakupy z opracowanym planem zagospodarowania przestrzeni. Należy pamiętać o umiarze i nie przesadzać z dodatkami, aby nie przyćmić naturalnego uroku kwitnących kwiatów i zieleni trawników. Warto zdać się na swój gust, bo koniec końców ogród ma być miejscem do przyjemnego spędzania czasu domowników.