Dobry Styl > Porady > Ślub cywilny w plenerze? To możliwe!

Ślub cywilny w plenerze? To możliwe!

Data: 17.05.2019 Kategoria: Porady

Marzysz o niezapomnianym ślubie na łonie natury? Czy to jest możliwe? Jak najbardziej! Od kilku lat przepisy zezwalają młodym parom na zawarcie związku małżeńskiego poza murami Urzędu Stanu Cywilnego. Nic zatem nie stoi już na przeszkodzie, aby spełnić swoje marzenie i złożyć małżeńską przysięgę ukochanej osobie w wybranym przez siebie miejscu.

Ślub cywilny w plenerze w świetle prawa

Kwestie zawierania ślubu cywilnego reguluje Prawo o aktach stanu cywilnego. Ustawa z 1986 roku dopuszczała organizację ślubu poza Urzędem Stanu Cywilnego, jednakże w wyjątkowych okolicznościach. Jakie to były okoliczności?

Jak wyjaśnia nasz rozmówca, pracownik hotelu Dzikie Wino, w którym organizowane są śluby cywilne:

Para młoda mogła zawrzeć związek małżeński poza urzędem w sytuacjach, w których jedno z przyszłych małżonków nie mogło stawić się w jego murach z uwagi na chorobę lub pobyt w szpitalu.

Znane są przypadki, w których urzędnicy podchodzili do zapisów, zawartych w ustawie, z dystansem i udzielali parom ślubu cywilnego poza murami USC nie tylko w przypadkach złego stanu zdrowia pani czy też pana młodego. Jednakże nawet w takich okolicznościach czas oczekiwania na zgodę był dłuższy, a zakres formalności, jakich należało dopełnić większy.

Szczęśliwie w 2015 roku dokonano nowelizacji starej ustawy i ślub cywilny może być już zawierany w różnych lokalizacjach, nie tylko w budynku Urzędu Stanu Cywilnego. Należy jedynie pamiętać o tym, aby miejsce, w którym ma się odbyć ceremonia zaślubin, nie zakłócało należnej jej powagi oraz dostojności. Ponadto para młoda musi zapewnić zgromadzonym na uroczystości gościom bezpieczne warunki.

Jak widać ślub cywilny w plenerze nie stanowi obecnie najmniejszego problemu. Zarówno pod względem prawnym, jak i organizacyjnym. Pozostaje jedynie kwestia, gdzie urządzić ceremonię?

Jeśli nie w urzędzie, to gdzie?

Jeśli nie macie swojego ukochanego miejsca, jeśli szukacie pomysłów, podpowiadamy – wybierzcie malowniczo położony hotel, zlokalizowany najlepiej przy głównej trasie. Wówczas Wasz ślub cywilny w plenerze pozostawi niezapomniane wrażenia do końca życia.

Oprócz walorów estetycznych, piękna okolica sprzyja również udanej zabawie. Położenie przy głównej drodze zaś sprawia, że żaden z zaproszonych gości nie będzie miał problemów z dotarciem na miejsce. A po ceremonii w hotelowym obiekcie może odbyć się przyjęcie weselne. Takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści. Jakich?

Zalety organizacji wesela w hotelu

Organizując przyjęcie w hotelu nie musimy martwić się już o zakwaterowanie gości – bazę noclegową mamy bowiem już na miejscu. Taką opcję docenią szczególnie te pary, których goście mają do przebycia długą drogę.

Wesele w hotelu to także zero zmartwień, związanych z organizacją sali – począwszy od ustawienia stołów, na najdrobniejszych elementach dekoracyjnych skończywszy. O wszystko zadbają bowiem profesjonaliści. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku zaplecza gastronomicznego.

Wreszcie organizując przyjęcie weselne w hotelu, możemy skorzystać z szeregu usług dodatkowych, będących udogodnieniem tak dla młodożeńców, jak i świętujących z nimi gości. Pośród popularnych usług tego typu hotele najczęściej oferują odbiór gości z lotniska, wynajem apartamentu oraz samochodu dla młodej pary, a także możliwość korzystania z hotelowej pralni.