Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Słupki ozdobne znakomitym elementem do zwiększenia bezpieczeństwa w mieście

Słupki ozdobne znakomitym elementem do zwiększenia bezpieczeństwa w mieście

Data: 28.06.2018 Kategoria: Wystrój wnętrz

Słupki ozdobne są niezbędne w odpowiednio zagospodarowanej przestrzeni miejskiej, która wymaga rozwiązań funkcjonalnych, zwiększających bezpieczeństwo i wygodę, a także estetycznych i atrakcyjnych wizualnie. Stworzenie dobrego projektu zagospodarowania jest wymagającym i złożonym procesem, na który składa się wiele różnorakich elementów. Jednym z nich są właśnie słupki ozdobne, które powinny być wpasowane w styl danej okolicy, dzięki czemu będą ją dekorować, a jednocześnie zapewnią komfort i bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Bezpieczeństwo dzięki słupkom

Ozdobne słupki to niezwykle istotny element małej architektury, zapewniający dodatkowe bezpieczeństwo w przestrzeni miejskiej. Do ich głównych zadań należy oddzielenie pieszych od ruchu drogowego poprzez wydzielenie wyraźnej granicy między jezdnią a chodnikiem, szczególnie tam, gdzie ruch uliczny jest znacznie nasilony – informuje na wstępie nasz rozmówca reprezentujący firmę ANDROS.

Bardzo istotne jest, aby słupki były wyraźnie widoczne zarówno dla pieszych, jak i kierowców, dla których stanowić będą sygnał do zachowania wzmożonej ostrożności. Oprócz funkcji wydzielenia azylu dla osób poruszających się pieszo, słupki mogą również być zastosowane jako element barier łańcuchowych. Bardzo skutecznie zabezpieczają również miejsca takie jak ścieżki rowerowe, place zabaw czy tereny szkolne. Słupki dekoracyjne idealnie sprawdzą się także w parkach, gdzie wyznaczają ścieżki i alejki oddzielone od zieleni w celu zapobieżenia niszczeniu roślin. Zastosowane na parkingach w znacznej mierze usprawniają ich funkcjonowanie. Ich istotną rolą jest również ograniczenie możliwości parkowania w miejscach, które nie są do tego przeznaczone. Ze względu na użycie do ich produkcji bardzo wytrzymałych materiałów, odznaczają się ogromną trwałością i odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne, przez co mogą skutecznie posłużyć przez wiele lat.

Słupki ozdobne jako dekoracja

Zastosowanie słupków ozdobnych w mieście jest zasadne także z powodu ich walorów estetycznych. Żeby odpowiednio się prezentowały, należy zadbać o ich spójność z otoczeniem. Ważne jest, aby wpasowały się w klimat danej przestrzeni i stanowiły uzupełnienie dla pozostałych elementów małej architektury, takich jak ławki, lampy czy kosze na śmieci. Uzyskanie odpowiedniego efektu wizualnego nie powinno być trudne ze względu na mnogość modeli o przeróżnych kształtach, wielkościach, formach i barwach. W zależności od potrzeb można zastosować te tradycyjne i klasyczne lub bardziej nowoczesne o oryginalnym designie. Słupki dekoracyjne idealnie sprawdzą się jako element funkcjonalny oraz ozdobny w historycznych obszarach miast czy na terenach firm.