Dobry Styl > Porady > W jaki sposób najwygodniej kupić bilety na prom?

W jaki sposób najwygodniej kupić bilety na prom?

Data: 18.03.2018 Kategoria: Porady

Przeprawa promowa jest niewątpliwie najtańszym sposobem transportu ładunków w wymianie międzynarodowej i najrozsądniejszym rozwiązaniem, jeśli wysyłane przez nas towary podróżują do krajów zamorskich. Oczywiście, transport morski nie jest samowystarczalny, natomiast stanowi konieczny element w wędrówce samochodów przewożących towary np. z Polski do Szwecji.

Transport kombinowany

Kiedy podczas realizacji przewozu jednego ładunku wykorzystuje się więcej niż jedną gałąź transportu, mamy do czynienia z transportem kombinowanym – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy BOTRANS.

W praktyce, transport kombinowany polega na przewiezieniu jednej jednostki ładunkowej w postaci kontenera lub pojazdu ciężarowego w kilku etapach, wykorzystujących transport samochodowy na początkowych lub  końcowych odcinkach trasy oraz transport morski, kolejowy lub żeglugę śródlądową na odcinku o długości przekraczającej 100 kilometrów.

Przeprawy promowe w transporcie kombinowanym

Firmy transportowe, które realizują przewóz towarów między krajami oddzielonymi morzem, najczęściej decydują się właśnie na transport kombinowany z wykorzystaniem promów. Przeprawy morskie są o wiele tańszą alternatywą dla transportu lotniczego i dają znacznie większe możliwości, jeśli chodzi o rodzaj i gabaryty przewożonych ładunków.

Promy towarowe mogą przewozić na swoich pokładach nie tylko samochody ciężarowe z nawet bardzo dużymi naczepami, ale także kontenery, a sama organizacja takiego transportu jest obecnie niezwykle łatwa.

Jak kupić bilet na prom?

Mniejsi przewoźnicy, którzy stosunkowo rzadko zmuszeni są pokonywać trasy zamorskie, zwykle w obliczu takiego wyzwania, decydują się na pomoc profesjonalnych spedytorów, zajmujących się kompleksową organizacją przeprawy. Jednak obecnie, dzięki szerokiej dostępności łatwych narzędzi online, zakup biletu na prom cargo jest na tyle prosty, że może zrobić to właściwie każdy kierowca we własnym zakresie.

Najwygodniejszym sposobem przygotowania organizacji transportu kombinowanego z przeprawą promową jest skorzystanie z systemu rezerwacji on-line, np. na stronie internetowej promy-botrans.eu. Użytkownik portalu wypełnia prosty formularz, w którym musi podać kraje, między którymi będzie podróżować, a system automatycznie podpowie, z usług jakich armatorów może skorzystać, a także które porty obsługują dane przeprawy.

Korzystając z internetowego systemu rezerwacji przepraw promowych, można uniknąć nie tylko wydatków na usługę firmy spedycyjnej, ale także kolejek w porcie i innych niespodzianek, takich jak np. brak miejsc na daną przeprawę, z czym musimy się liczyć w sytuacji, gdy bilet planujemy kupić dopiero po dotarciu do przystani.