Dobry Styl > Ogród > Sprzęt do transportowania i układania trawy na metry

Sprzęt do transportowania i układania trawy na metry

Data: 22.08.2021 Kategoria: Ogród

Trawa w rolkach jest bardzo popularna, ponieważ pozwala na bardzo szybkie w porównaniu z tradycyjnym wysiewem założenie trawnika. Przy korzystaniu z takiego rozwiązania trzeba wprawdzie dobrze wyrównać i przygotować podłoże, jednak nie trzeba martwić się choćby tym, czy trawa wzejdzie równomiernie. Wielką zaletą trawy na metry jest także to, że jej przewóz i ułożenie są proste i nie wymagają stosowania żadnych dodatkowych urządzeń.

Jak przygotowuje się trawę w rolkach?

Trawę, która jest dostępna w rolkach, uprawia się na podłożu zapewniającym nie tylko dobre przyjęcie się i rozwój nasion, ale także uzyskanie wysokiej spójności systemu korzeniowego, co zapobiega rozrywaniu się darni. Dla skrócenia czasu uprawy i zmniejszenia jej kosztów, a zarazem obniżenia cen trawę często wysiewa się na podłożu, które jest umieszczane na folii. Daje to możliwość szybkiego przygotowania trawy na metry do transportu przez proste cięcie podłoża na pasy. W przypadku trawy odcinanej od gruntu darń wycina się i również roluje ją w pasy.

W jaki sposób można przewozić i układać trawę?

Trawa dostarczana do klientów ma postać prostokątów, które są następnie rolowane i układane na palecie. Jeśli chodzi o wymiary rolek, to w przypadku trawy z gruntu wynoszą one 40×225 cm (grubość 2 cm), natomiast w przypadku trawy z folii – 50×200 cm (grubość 3-4 cm). Waga to natomiast około 20-22 kg.

Całość jest zabezpieczana siatką, która przytrzymuje ładunek, nie dopuszczając do zagrzania się trawy. Przewóz palet jest wykonywany zwykłym samochodem ciężarowym lub dostawczym. Przesyłka może być rozładowana wózkiem widłowym lub HDS-em, a przy mniejszych partiach nawet ręcznie. Ze względu na ciężar rolki wynoszący około 20 kg można je na większe odległości przewozić pojemnymi taczkami lub wózkiem ogrodowym. Procedura układania trawy z rolki jest prosta, choć wymaga dużej precyzji, by fragmenty ściśle do siebie przylegały. Nie obejdzie się też bez wałowania i podlewania ułożonych mat.

Jakość trawnika z rolki zależy w głównej mierze od pracy wykonanej podczas jej uprawy i pielęgnacji w gospodarstwie ogrodniczym. Dobrym pomysłem będzie więc wybieranie trawy od sprawdzonego dostawcy np. firmy Trawa z Rolki z Babic Starych k. Warszawy, specjalizującej się w uprawie trawy w rolkach do przydomowych ogrodów, parków, a także na boiska piłkarskie.