Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Jak stworzyć harmonijną aranżację wnętrz?

Jak stworzyć harmonijną aranżację wnętrz?

Data: 25.10.2017 Kategoria: Wystrój wnętrz

Przede wszystkim – podziel dom na strefy!

Harmonijna aranżacja to nie tylko bezbłędnie skomponowane kolory, idealnie dobrane faktury oraz desenie. To przede wszystkim czytelny i praktyczny podział domu na strefy – te dla domowników i te dla gości, te, w których spędzamy czas za dnia, i te, w których oddajemy się nocnemu odpoczynkowi, albo te, w których pracujemy i te, w których odpoczywamy. Wydzielenie poszczególnych sfer sprawi, że łatwiej będzie zapanować nad przestrzenią, utrzymać porządek i reprezentatywny charakter tych bardziej publicznych części domu.

Mówi o tym specjalista z pracowni projektowania wnętrz Indesigner z Katowic:
Podział wnętrza na strefy sprawia, że goście nie mają wstępu do naszych osobistych pomieszczeń, a jednocześnie mogą poczuć się komfortowo w przeznaczonych dla siebie miejscach. My sami także zyskujemy komfort, korzystając z pomieszczeń, którym przypisano konkretną rolę. W ten sposób unikamy chaosu, który jest zabójcą każdego stylu.

Najważniejsze zasady harmonijnej aranżacji

Niekiedy nasze domowe wnętrza są tak małe, że podzielenie lokum na strefy to nie lada wyzwanie. Nie oznacza to jednak, że w małym mieszkaniu nie może panować ład! Oto kilka zasad, które sprawią, że wystrój zyska na harmonii.

Zasada 1. Zadbaj o tło!

Tłem w przypadku domu są duże powierzchnie – podłogi, sufity i ściany. Od tego, co się na nich dzieje, zależy ogólny efekt. Źle dobrana tapeta może nie tylko pomniejszać pomieszczenie, ale też wprowadzać chaos kompozycyjny. Zaniedbana podłoga oszpeci nawet najdrożej urządzone wnętrze. W pierwszej kolejności zatroszcz się o to, aby największe powierzchnie wprowadzały atmosferę, jakiej potrzebujesz. To na ich tle „rozgrywa się” reszta aranżacji. Najbezpieczniejsze są tu gładkie ściany w neutralnych barwach.

Zasada 2. Nie łącz stylów!

Nie możesz się zdecydować, jak chcesz urządzić dom? Wstrzymaj się z zakupami! Zarówno meble kolonialne, jak i rustykalne są piękne, ale razem tworzą wnętrzarską katastrofę. Utrzymaj dom w jednym duchu. Wyjątkiem jest eklektyzm, który z założenia łączy różne style.

Zasada 3. Nie masz pomysłu? Zostaw to innym!

Chcemy, aby nasz dom był w pełni „nasz”. To oczywiste! Nie oznacza to jednak, że wszystko mamy stworzyć sami od początku do końca. Profesjonalny projektant wnętrz pomoże nam urzeczywistnić wizję i w pełni zrealizować zamierzenia.