Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Tapety z geometrycznymi kształtami – W jakich pomieszczeniach najlepiej się sprawdzą?

Tapety z geometrycznymi kształtami – W jakich pomieszczeniach najlepiej się sprawdzą?

Data: 13.06.2017 Kategoria: Wystrój wnętrz

Geometryczne wzory na ścianach to trend wyraźnie przybierający na sile w ostatnich latach. Odpowiedni wzór umieszczony w odpowiednim miejscu może jednak sprawić, że staną się ponadczasową ozdobą, której nie trzeba będzie z nadejściem kolejnego sezonu wymieniać na nowy, modniejszy deseń. Aby osiągnąć ten efekt, warto wziąć pod uwagę kilka opisanych poniżej czynników.

Grunt to dobrać tapetę do wymiarów, funkcji i charakteru danego pomieszczenia. Na początek zajmijmy się pierwszym z tych elementów. Wzorzystą tapetę najlepiej podziwia się z pewnej odległości, jest to więc rozwiązanie idealne w przypadku dużych, przestronnych wnętrz. Nie od dzisiaj jednak wiadomo, że zastosowanie właściwego układu kolorów i kształtów potrafi optycznie zmienić właściwości pomieszczenia, sprawiając, że wydaje się ono wyższe lub niższe, mniej lub bardziej przestronne. Wykorzystajmy tę właściwość do nadania mu harmonijnych proporcji, niezależnie od tego, jakim metrażem dysponujemy.

Optyczne sztuczki

– Mniejsze pomieszczenia „urosną w oczach”, gdy zastosujemy w nich wzór w jasne romby. Jeżeli pokój jest natomiast zbyt wielki i przez to nieprzytulny, pomóc może np. tapeta w pionowe pasy – podpowiada specjalista z zajmującej się sprzedażą materiałów wykończeniowych firmy Kraina Barw. We wnętrzach bardzo wysokich, np. w starych kamienicach, pozwólmy sobie na wyrazistą kratę, która sprawia, że pomieszczenie wydaje się nieco niższe. Optyczne obniżenie sufitu jest też możliwe dzięki umieszczeniu tapety… na nim. Najlepiej, by cechowała się drobniejszym wzorem w stonowanych barwach.

W równowadze

Podobnie jak krzykliwe motywy na ścianach, jest to jednak opcja dla najodważniejszych. Żywe kolory i wyraziste kształty najlepiej sprawdzają się we wnętrzach nieprzeładowanych, minimalistycznych i nowoczesnych, skutecznie je bowiem ożywiają i dodają energii. Dobrze jest przy tym ograniczyć się do ozdobienia tylko jednej, kluczowej dla odbioru całego pomieszczenia ściany, aby aranżacja po pewnym czasie nie okazała się zbyt męcząca.

Różnorodność stylów

Tapeta w geometryczne wzory sprawdzi się zarówno w salonie, jak i sypialni czy przedpokoju, a nawet przestrzeni do pracy. Także umieszczona w sypialni na ścianie nad łóżkiem nada wnętrzu oryginalnego charakteru, nie zakłócając deseniem procesu zasypiania. W zależności od wzoru będzie pasować do stylizacji nie tylko nowoczesnych, ale też klasycznie eleganckich, nawiązujących do nurtu Art Deco, czy też glamour i oczywiście będącego obecnie mocno na fali vintage.

Przemyślana kompozycja

Kluczowe jest harmonijne zestawienie z pozostałymi elementami danego wnętrza, takimi jak kolor i faktura reszty ścian, drzwi czy podłogi, ale też meble lub dodatki, np. zasłony. Wybór geometrycznej tapety wymaga pewnej powściągliwości w tym zakresie. Możemy powtórzyć niektóre pojawiające się na niej motywy czy barwy w umieszczonych we wnętrzu sprzętach, dobrym rozwiązaniem będzie też jednak zestawienie wyrazistego wzoru ze stonowanymi odcieniami naturalnych surowców, jak choćby drewno, len, metal czy kamień.