Dobry Styl > Porady > Termofory ekologiczne – działanie i zalety

Termofory ekologiczne – działanie i zalety

Data: 12.01.2021 Kategoria: Porady

Termofor jest urządzeniem dobrze znanym i obecnym w większości polskich domów. Służy głównie do ogrzania się w chłodniejsze dni czy noce, ale może też działać kojąco przy dolegliwościach bólowych, a nawet łagodzić kolki u niemowląt. Poza najbardziej do niedawna popularnymi termoforami gumowymi na rynku dostępne są też inne modele – między innymi termofory ekologiczne, najczęściej z suszonymi pestkami wiśni w środku.

Pestki zamiast wody

Suche termofory ekologiczne wykonane są z naturalnych materiałów. W bawełnianym woreczku znajdują się pestki wiśni (lub na przykład owies, pszenica, perski winogron), a całość chroni poszewka, która może mieć różny kształt i kolory. Ekologiczne termofory dziecięce to na przykład miłe w dotyku misie, kotki czy autka. Są to produkty wielorazowego użytku, bezpieczne i wygodne. Można ich używać również na zewnątrz np. podczas spaceru w chłodniejsze dni. Nie wywołują reakcji alergicznych u dzieci, nie ma też ryzyka poparzenia czy – jak w przypadku tradycyjnych termoforów – przypadkowego wylania się wody. Pestki mogą być podgrzewane na domowym kaloryferze, ale też w piekarniku (około 20 minut) czy w kuchence mikrofalowej (około 2 minuty). W razie potrzeby można je też schłodzić, wkładając do zamrażalki. Po podgrzaniu ładnie pachną, co może stanowić dodatkową zachętę dla rodziców do korzystania z termofora. Temperatura pestek utrzymuje się długo, bo przez około 2 godziny, co też jest niewątpliwą zaletą produktu. Pokrowiec w razie potrzeby można uprać.

Jak termofor pomaga dzieciom i rodzicom?

Zadaliśmy to pytanie pracownikowi sklepu internetowego MAMILOWE, w którym można kupić ekologiczne termofory z pestkami wiśni. Oto, co nam odpowiedział: suchy termofor to produkt pomocny w łagodzeniu wielu dolegliwości, w tym również tych dotyczących dzieci – na przykład w kolce czy wzdęciach. Ale termofor przyda się też przyszłej mamie, uśmierzając bóle związane z ciążą, a po porodzie także bóle menstruacyjne i bóle piersi towarzyszące niekiedy karmieniu maluszka.

W jakich sytuacjach jeszcze może przydać się nam ekologiczny termofor? Kiedy chcemy szybko rozgrzać zimne stopy lub dłonie oraz rozluźnić spięte mięśnie po wielogodzinnej pracy w jednej pozycji. Warto pamiętać o tym, że ciepło skutecznie łagodzi ból i – zwłaszcza gdy nie jest on szczególnie dotkliwy – może nawet zastąpić środki farmakologiczne. Suchy termofor można bezpiecznie przykładać do ciała w przypadku bólu gardła, zatok, ucha, zęba, brzucha czy kręgosłupa. W wersji „na zimno” pomoże też na nawracające migreny, gorączkę oraz stłuczenia i obrzęki. Wypróbować go powinny osoby zmagające się z bezsennością, gdyż przyjemne, kojące ciepło sprawia, że szybciej i łatwiej zasypiamy.