Dobry Styl > Porady > Używanie pieluch wielorazowych jako wyraz filozofii zero waste

Używanie pieluch wielorazowych jako wyraz filozofii zero waste

Data: 16.01.2022 Kategoria: Porady

Filozofia zero waste powstała w odpowiedzi na rosnące sterty trudno rozkładających się odpadów i zakłada maksymalne ograniczenie ilości produkowanych śmieci. W praktyce polega na dokonywaniu przemyślanych zakupów, wielokrotnym używaniu przedmiotów, recyklingu i unikaniu plastiku. Foliowe reklamówki zamieniamy więc na bawełniane torby, a syntetyczne „pampersy” – na pieluchy wielorazowe.

Kilka ważnych (i przerażających) faktów dotyczących pieluch jednorazowych 

Wyglądają niewinnie, ale kiedy przeanalizujemy ich wpływ na środowisko, włos jeży się na głowie! Czy wiesz, że jedno dziecko od narodzin do momentu odpieluchowania zużywa około 6 tysięcy pieluszek? Pomnóżmy to przez liczbę dzieci na całym świecie korzystających z jednorazówek przez ostatnie kilkadziesiąt lat i dodajmy fakt, że jedna pielucha typu pampers (zawierająca chłonny poliakrylan sodu) rozkłada się 400–500 lat. Wynik? Według różnych szacunków zużyte pieluchy jednorazowe stanowią nawet 5% śmieci zalegających na wysypiskach, a ich góra szybko rośnie. Ponadto zawarte w nich odchody nie są obojętne – bakterie i wirusy mogą przedostać się do gruntu, prowadząc do zakażeń. 

Sztuczne jednorazówki to poważny problem również ze względu na ogromny ślad węglowy powstający podczas ich produkcji, pochłaniającej duże ilości wody, energii i innych zasobów. Być może więc niedługo podzielą los foliowych torebek i zostaną zakazane, jak stało się to już w Republice Vanuatu. Niezależnie od przepisów warto przerzucić się na pieluchy wielorazowe dla niemowląt, które są zdecydowanie bardziej ekologiczne.

Pieluchy wielorazowe – alternatywa przyjazna środowisku… i kieszeni 

Reuse, czyli wykorzystaj ponownie, to hasło będące jednym z filarów filozofii zero waste. Jego praktyczną odsłoną są między innymi pieluchy wielokrotnego użytku, które po zabrudzeniu wystarczy wyprać i wysuszyć. Dzięki temu liczbę pieluch używaną przez cały okres pieluchowania można łatwo zredukować z kilku tysięcy do zaledwie kilkunastu, może dwudziestu kilku sztuk. Gdy przestaną być potrzebne, warto przekazać je kolejnemu maluszkowi. Różnicę między jednorazówkami a pieluchami wielorazowymi odczujemy bardzo szybko w ilości wynoszonych codziennie z domu śmieci.

Kogo nie przekonuje dobro planety, może policzyć, ile zaoszczędzi na rezygnacji z jednorazówek. Wysokiej jakości pieluszki wielorazowe produkowane w Polsce, np. przez rodzinną firmę Zufizo, kosztują kilkadziesiąt złotych, a służą miesiącami. To równowartość dwóch paczek pieluch typu pampers, które wystarczą na dwa tygodnie. Jak łatwo policzyć, ekologiczne wielopieluchowanie sprawi, że w portfelu zostanie nam minimum tysiąc zł w skali roku!