Dobry Styl > Wyposażenie > W blacie czy na nim? Sposoby rozmieszczania umywalek łazienkowych

W blacie czy na nim? Sposoby rozmieszczania umywalek łazienkowych

Data: 21.09.2020 Kategoria: Wyposażenie

Wygodna w użytkowaniu i dobrze pasująca estetycznie do innych elementów wykończenia wnętrz umywalka jest na pewno jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdej łazienki i każdej toalety. Obecnie w sklepach z armaturą i elementami wykończenia łazienek można kupić wiele różnego rodzaju umywalek łazienkowych, które różnią się między sobą przede wszystkim miejscem ich montażu. W artykule dokładniej opisujemy wszystkie dostępne obecnie rodzaje umywalek łazienkowych i podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas ich wyboru.

Rodzaje umywalek łazienkowych

Jak już wspomnieliśmy we wstępie naszego tekstu, poszczególne rodzaje umywalek łazienkowych różnią się od siebie przede wszystkim miejscem i sposobem ich montażu. Osoby, które stoją przed wyzwaniem zaprojektowania swojej remontowanej lub świeżo wykańczanej łazienki, mają naprawdę dużo możliwości wyboru.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu internetowego sklep.ceramed.pl, który specjalizuje się w sprzedaży elementów wykończenia łazienek i kuchni:

Klienci, wybierając idealną umywalkę do łazienki lub do toalety, mają obecnie naprawdę dużo możliwości. Wybór konkretnego rodzaju umywalki zależy oczywiście od sposobu wykończenia całego wnętrza i od ilości wolnego miejsca. Najczęściej wybierane w ostatnim czasie są jednak umywalki nablatowe lub podblatowe oraz umywalki wpuszczane. Cały czas także dużą popularnością cieszą się umywalki naszafkowe oraz umywalki ścienne. Właściciele łazienek, w których znajduje się więcej wolnego miejsca mogą zdecydować się także na zastosowanie umywalek wolnostojących. Każdy rodzaj umywalki ma swoje zalety.

W dalszej części tekstu dokładniej opiszemy poszczególne rodzaje umywalek łazienkowych.

Łazienkowe umywalki nablatowe

Ten rodzaj umywalek łazienkowych w ostatnim czasie cieszy się szczególnie dużą popularnością wśród klientów. Umieszczenie w łazience odpowiednio dobranej umywalki nablatowej sprawia, że całe wnętrze staje się bardziej efektowne. Takie umywalki można zamontować zarówno na meblach łazienkowych, jak i na umieszczonym w łazience blacie. Umywalka nablatowa jest bardzo dobrze widoczna. Dużą zaletą umywalek nablatowych, poza ich efektownym wyglądem jest to, że decydując się na takie rozwiązanie uzyskujemy jeszcze dużo wolnego miejsca do przechowywania różnych stosowanych w łazience środków czystości czy innego rodzaju akcesoriów łazienkowych. Pod samą umywalką znajduje się bowiem wyłącznie syfon.

Łazienkowe umywalki podblatowe

Ten rodzaj umywalek jest podobny do umywalek nablatowych, z tą różnicą całość umywalki znajduje się pod poziomem blatu. Tak zamontowana umywalka także powinna się bardzo ładnie prezentować. W tym przypadku jednak nie ma już jednak zbyt dużej ilości wolnego miejsca do przechowywania akcesoriów łazienkowych pod umywalką.

Umywalki podblatowe są bardzo podobne do umywalek wpuszczanych. Te drugie różnią się od umywalek podblatowych jedynie tym, że w nich na powierzchni blatu pozostaje rant, który opiera się na blacie. Takie rozwiązanie także daje bardzo ciekawe efekty estetyczne.

Łazienkowe umywalki półblatowe

Ten rodzaj umywalek łazienkowych jest dostępny w sklepach stosunkowo od niedawna. Umywalki półblatowe to umywalki, które częściowo są wbudowane w blat, a częściowo wystają poza jego obszar. Ten rodzaj umywalek jest wybierany przede wszystkim do stosunkowo małych i wąskich łazienek, w których nie ma wystarczającej przestrzeni do zastosowania szerszego blatu.

Łazienkowe umywalki ścienne

Cały czas bardzo popularnym rodzajem umywalek łazienkowych są także umywalki ścienne, inaczej nazywane umywalkami wiszącymi. Takie umywalki nie są umieszczane na blacie, tylko poprzez użycie odpowiednich śrub są montowane bezpośrednio do ściany. Taki sposób montażu umywalki wymaga zastosowania pod nią postumentu lub półpostumentu, w którym zostanie schowany będący częścią umywalki syfon. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie ozdobnego syfonu. Ten rodzaj umywalek zazwyczaj jest stosowany w bardzo małych łazienkach i w oddzielnych toaletach. Umywalki wiszące charakteryzują się bowiem dosyć małym rozmiarem. Rzadko kiedy mają więcej niż 50 cm szerokości. Wybierając taką umywalkę do łazienki warto mieć także na uwadze to, ze bardzo trudno jest pod nią umieścić jakąś szafkę, przez co tracimy miejsce do przechowywania. Dużą zaletą umywalek ściennych jest natomiast to, że charakteryzują się one bardzo niską ceną.

Umywalki naszafkowe

Czyli umywalki meblowe, są w pełni połączone z szafką. Zazwyczaj kupuje się je w gotowym zestawie wraz z szafką łazienkową. Szafka pełni w tej konstrukcji funkcje podtrzymujące.

Umywalki wolnostojące

Umywalki wolnostojące są stosowane stosunkowo rzadko. Są one bowiem zazwyczaj dużo droższe od innych rodzajów umywalek. Zaletą takich umywalek jest to, że mogą być one umieszczone w dowolnym miejscu w łazience, mogą znajdować się na szafce, na blacie lub bezpośrednio na posadzce, przy ścianie lub w oddaleniu od niej.