Dobry Styl > Porady > W jaki sposób impregnować blaty kuchenne?

W jaki sposób impregnować blaty kuchenne?

Data: 12.11.2019 Kategoria: Porady

Blaty kuchenne znajdują się w każdej kuchni. Odpowiednio dobrane, dodają jej charakteru i uroku. Chętnie wybieranym materiałem, z którego są wykonane, jest drewno. Głównie z uwagi na fakt, iż jest to surowiec naturalny, ale też ekologiczny i, odpowiednio pielęgnowany, estetyczny i bardzo stylowy. Aby jak najdłużej utrzymać go w dobrym stanie, należy właściwie o niego dbać. Jak pielęgnować blaty kuchenne, by zawsze prezentowały się świeżo?

Jak zabezpieczyć i konserwować blaty kuchenne?

Decydując się na blat kuchenny drewniany, można go nabyć w wersji surowej bądź impregnowanej. W przypadku zakupu produktu wykonanego z surowego materiału, należy pamiętać, że nie jest on jeszcze zdatny do użycia. Odpowiednie zabezpieczenie pozwala ochronić powierzchnię przed negatywnym działaniem wilgoci, jak i czynnikami mechanicznymi. Możliwe jest zastosowanie jednej z dwóch metod: woskowania bądź olejowania.

Woskowanie pozwala uzyskać gładką i łatwą do utrzymania w czystości powierzchnię. Wybierając tę opcję, można podkreślić piękny wygląd drewna. Rozwiązanie to chroni przed wnikaniem wilgoci oraz przed zabrudzeniami. W momencie pojawienia się przetarć konieczne jest oczyszczenie blatu i ponowne pokrycie go preparatem. Pozwoli to na utrzymanie blatu w doskonałej kondycji. Do woskowania możemy zastosować naturalne i bezpieczne produkty, takie jak wosk pszczeli, które pozwalają na użytkowanie mebli przez alergików.

Olejowanie to metoda polegająca na zastosowaniu specjalistycznego oleju do zabezpieczenia blatów, który dzięki wniknięciu w głąb surowca pozwala zabezpieczyć jego nawet kilkunastomilimetrową warstwę. Metoda ta sprawia, że drewno staje się odporne na wilgoć oraz wysokie temperatury. Preparat tego typu pozwala zachować naturalną strukturę drewnianej powierzchni. Niestety, ten sposób zabezpieczenia powierzchni może sprawić, że blat w przyszłości ściemnieje. Konieczne jest regularne wykonywanie impregnacji blatów kuchennych, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie jego pięknej powierzchni przez cały czas.

Jak działać profilaktycznie?

Chcąc zminimalizować ryzyko uszkodzenia powierzchni drewnianych, warto nie tylko stosować specjalistyczne preparaty oferowane przez Petrus Serwis, ale też zwrócić uwagę na sposób korzystania z nich. Do najważniejszych działań należy zaliczyć stosowanie podkładek pod gorące naczynia, ale też korzystanie z desek do krojenia. Zarówno jedna, jak i druga czynność pozwala uniknąć problemu pojawienia się nieestetycznych śladów. Warto pamiętać również, że nawet najmniejsze uszkodzenia zwiększają ilość wchłanianej wilgoci, a co za tym idzie, działają negatywnie na blat. Ważne jest również stosowanie odpowiednich, sprawdzonych środków do pielęgnacji i konserwacji, które zapewnią 100% ochronę.