Dobry Styl > Porady > W jaki sposób montuje się rzepy do spinania kabli?

W jaki sposób montuje się rzepy do spinania kabli?

Data: 29.08.2021 Kategoria: Porady

Rzepy do kabli umożliwiają łatwe i szybkie porządkowanie przewodów w biurach i w domu. Mocne, ale też łatwe do rozpinania połączenia rzepowe pozwalają wprowadzić porządek przy stanowiskach komputerowych i za szafkami kina domowego w bardzo łatwy sposób. Ich ważną zaletą – obok funkcjonalności – jest niska cena. Z tego teksu dowiesz się, jak używać rzepów do spinania kabli.

Jak zamocować rzep do kabli?

W zależności od rodzaju rzepu może być on mocowany na różne sposoby. Żeby zamocować na wiązce przewodów najprostszy pasek rzepowy, przytrzymaj jedną ręką całą wiązkę przewodów, a drugą ręką przyłóż do niej pasek stroną z haczykami do dołu. Następnie, wciąż ściskając wiązkę, owiń pasek wokół niej tak, by haczyki „chwyciły” materiał. Gotowe! Jeśli zdecydowałeś się na zakup dwustronnej taśmy rzepowej (co jest opłacalne np. w sytuacji, gdy masz uporządkować przewody przy wielu stanowiskach w całym biurze), najpierw musisz uciąć pasek odpowiedniej długości.

Spinanie kabli zwykłymi paskami rzepowymi jest proste, ale ma swoje wady. Zbyt luźno założony rzep może przesuwać się wzdłuż wiązki. Aby uniknąć tego kłopotu, sięgnij po rzep z klamrą lub ze specjalnym otworem na jednym z końców paska. Spinanie kabli takim rzepem nie jest trudne. Najpierw zamocuj rzep do jednego z przewodów – owiń pasek wokół kabla i przewlecz przez klamrę lub otwór. Następnie owiń paskiem resztę przewodów w wiązce. Takie rozwiązanie zapobiega rozpinaniu rzepów nawet w trudnych warunkach; uniemożliwia też przesuwanie się rzepu po kablach, co jest szczególnie przydatne w przypadku większych wiązek.

Rzep czy oplot kablowy – co sprawdzi się lepiej?

Porządkowanie kabli za pomocą rzepów jest proste, ale nie zawsze daje wystarczająco estetyczne rezultaty. Poza tym rzep nie zapewnia przewodom praktycznie żadnej ochrony. Jeśli chcesz, połączyć wiązkę w taki sposób, by wyglądała jak jeden grubszy kabel, wybierz oplot. W sklepie internetowym firmy porzadekwkablach.pl znajdziesz wszystkie produkty opisane w tym artykule. No dobrze, ale jak montuje się oploty kablowe?

Montaż oplotu jest nieco trudniejszy niż rzepu, wymaga też dokładnego dopasowania rozmiaru plecionki do wiązki, na którą ma być założony. Oploty nazywane są czasem plecionkami, co doskonale odzwierciedla ich strukturę. Dzięki niej oplot po ściśnięciu rozszerza się, co umożliwia wsunięcie do niego przewodów, a po ściągnięciu jego średnica się zwęża i w ten sposób ciasno „oplata” całą wiązkę. Oploty na kable produkowane są w wielu różnych kolorach, dlatego porządkowanie kabli może przynieść nie tylko efekt praktyczny, ale też dekoracyjny.