Dobry Styl > Porady > W jaki sposób wybrać miejsce na firmowy wyjazd integracyjny?

W jaki sposób wybrać miejsce na firmowy wyjazd integracyjny?

Data: 28.06.2018 Kategoria: Porady

Przeglądając oferty ośrodków specjalizujących się w organizacji wyjazdów szkoleniowych, możemy odnieść wrażenie, że prześcigają się one przede wszystkim w podążaniu za trendami. Trudno o miejsce proponujące rzeczywiście oryginalne, a nie tylko sezonowo modne atrakcje.  Przewertujmy opinie i skorzystajmy z dobrodziejstw marketingu szeptanego, przede wszystkim jednak pomyślmy: Kim są nasi pracownicy?  Jaką grupę wiekową i zawodową stanowią?

Pracownicy, czyli kto?

Czy to przeważnie młoda, męska załoga, która, na co dzień uwięziona za biurkami z przyjemnością poszuka odskoczni w jeździe kładem, czy wybierze się kutrem w morze, by samodzielnie wyłowić dorsza? A może to raczej stateczni panowie, których lepiej namówić na udział w polowaniu? Jeśli nie klasycznym z naganką i psami, to przynajmniej w leśnych łowach na grubą zwierzynę z nowoczesnym aparatem fotograficznym?  W najczęstszym przypadku zespół jest jednak mieszany. Należy zatem koniecznie wziąć pod uwagę możliwe różnice upodobań.  Dobrze jest mieć w odwodzie na przykład rejs statkiem wycieczkowym czy możliwość uczestnictwa w warsztatach tanecznych tylko dla pań, czy sypania mandali z piasku.

Idealne miejsce na firmowy wyjazd, to zatem takie, które dopasuje się do profilu naszych pracowników.  Jeżeli przedstawimy swoje potrzeby, nikt nie będzie nam tam narzucał gotowego programu, a oferta dla grupy zostanie przygotowana indywidualnie.

Szkolenie czy relaks?

Drugim ważnym punktem, od którego zależy właściwy dobór lokalizacji jest założona formuła wyjazdu.  Piękne krajobrazy są istotne, ale w przypadku, gdy planujemy także intensywną część szkoleniową, równie ważna jest doskonale wyposażona sala konferencyjna.  Jeżeli zależy nam przede wszystkim, na pokazaniu naszemu teamowi, jak bardzo doceniamy go za efektywną pracę, połóżmy nacisk na możliwość relaksu i komfortowe warunki wypoczynku.  Niebanalny wystrój, możliwość korzystania ze SPA i delektowania się wyborną kuchnią to punkty, na które warto zwrócić uwagę.

Chcąc uatrakcyjnić wyjazd nie wolno też lekceważyć kaprysów aury.  Warto jest wybrać miejsce, które oferuje atrakcje na każdą porę roku.- Doradza animatorka z Lisewskiego Dworu na Kaszubach.

Część pracodawców decyduje się na włączenie w program wyjazdu integracyjnego zajęć o profilu psychologicznym, które nauczą pracowników skutecznych metod walki ze stresem.  W takim wypadku doskonale sprawdzi się ośrodek położony w malowniczej okolicy, oferujący możliwość obcowania z przyrodą.

Co chcemy osiągnąć?

Szukając miejsca na zorganizowanie wyjazdowej imprezy integracyjnej dla pracowników powinniśmy szczerze odpowiedzieć na dwa pytania.  Czy chcemy przede wszystkim nagrodzić nasz zespół za wytężoną pracę i doskonałe wyniki?  Czy zależy nam raczej na podniesieniu zewnętrznego prestiżu samej firmy?  Organizacja całego przedsięwzięcia w miejscu modnym, lecz niedopasowanym do indywidualnych potrzeb naszego zespołu może niestety okazać się niewypałem.