Dobry Styl > Porady > W jakim celu zakuwa się węże ciśnieniowe?

W jakim celu zakuwa się węże ciśnieniowe?

Data: 11.01.2022 Kategoria: Porady

Zakute węże ciśnieniowe służą do zapewnienia stałego dopływu wody do dyszy. Transportowane nimi medium wywiera duży nacisk na ścianki. Dlatego ważne jest, aby taki wąż był w stanie wytrzymać wysokie ciśnienie, ponieważ przez większość czasu będzie pracował w takich warunkach. Dzięki tej wytrzymałości możliwy jest transport różnych cieczy, co wykorzystuje się w różnych branżach takich jak na przykład mechanika lub na liniach produkcyjnych.

Czym są węże ciśnieniowe?

Węże ciśnieniowe to elastyczne rury, które służą do przesyłania cieczy pod wysokim ciśnieniem. Są one zazwyczaj wykonane z gumy lub plastiku i mogą być produkowane w różnych długościach. Tworzy się je poprzez ciasne owinięcie elastycznego materiału, takiego jak guma lub winyl, wokół metalowej rury uformowanej z materiałów takich jak miedź lub stal.

Działanie węża ciśnieniowego opiera na uwalnianiu wody lub chemikaliów pod ciśnieniem przez dyszę na jednym końcu rury. Określone substancje przepływają przez rurę i wypływają przez jego końcówkę, którą można regulować, aby kontrolować ilość wypływającego płynu.

Gdzie wykorzystuje się węże ciśnieniowe?

Węże ciśnieniowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Używa się ich do zapewnienia szybkiego przepływu płynu lub gazu w określone miejsce. Ważne jest, aby móc regulować przepływ ilości dostarczanej substancji. Dzięki swoim właściwościom są bardzo pożądane między innymi w przemyśle motoryzacyjnym. Za ich pomocą transportowane są różne substancje, które pozwalają na poruszanie się pojazdom czy innym maszynom, w tym rolniczym.

Innymi branżami przemysłu, w których chętnie korzysta się z węży ciśnieniowych, są budownictwo i produkcja na liniach technologicznych. Ten sposób transportu cieczy wykorzystuje się także na myjniach samochodowych lub podczas czyszczenia okien.

W jakim celu zakuwa się węże ciśnieniowe?

Żeby wąż ciśnieniowy mógł odgrywać swoją rolę, trzeba go odpowiednio do tego przygotować. W tym celu wykonuje się tak zwane zakuwanie. Może być to nagwintowanie końcówki węża lub wyposażenie go w szybkozłączy. To drugie rozwiązanie pozwala podłączyć wąż do urządzenia w bardzo krótkim czasie.

Samo zakuwanie polega na nałożeniu na zakończenie węża specjalnej końcówki i tulei zaciskowej. Taką czynność wykonują różne firmy jak na przykład J.J. Krupiński. Dzięki wykonaniu zakucia wąż ciśnieniowy będzie odpowiednio zamocowany do urządzenia. To gwarantuje bezproblemową pracę węża oraz brak niespodziewanych sytuacji jak wypięcie się go z urządzenia co może spowodować wyciek substancji lub gazu.