Dobry Styl > Porady > Wał strunowy i jego zastosowanie w uprawach rolniczych

Wał strunowy i jego zastosowanie w uprawach rolniczych

Data: 15.03.2019 Kategoria: Porady

Gama maszyn rolniczych, które mają ułatwić prace polowe, stale się poszerza. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na popularności, są różnego rodzaju wały. Można wyszczególnić co najmniej 5 typów wałów, a producenci prześcigają się w tworzeniu nowych. Dziś przyjrzymy się wałom strunowym i ich zastosowaniom na polach. Jak są zbudowane i do czego służą wały strunowe?

Czym są wały strunowe i jak są skonstruowane?

Wały to maszyny agregatowe, które po zamocowaniu do innych maszyn rolniczych (pługów, bron czy kultywatorów) poszerzają ich możliwości. Dzięki temu można szybciej uzyskać pożądany efekt, bo podczas jednego przejazdu wykonuje się dwie prace polowe.

Jednym z rodzajów wałów są wały strunowe, nazywane też wałami prętowymi. Wały strunowe składają się z metalowych okręgów, na których umieszcza się równolegle pręty. W zależności od konstrukcji wału pręty mogą być położone prostopadle albo ukośnie do kierunku jazdy, w różnym zagęszczeniu. Wyszczególnia się wiele typów wałów strunowych, ponieważ „struny”, czyli pręty, mogą różnić się nie tylko rozmieszczeniem, ale też kształtami. Na tym nie koniec różnic między poszczególnymi modelami wałów strunowych. Temat przybliży znawca ze specjalistycznego sklepu internetowego Rolmasz:

Wały strunowe różnią się szerokością, podobnie jak inne maszyny rolnicze mocowane do ciągników. Szerszym wałem pracuje się szybciej, a wybór rozmiarów umożliwia dobór wału do maszyny, z którą chcemy go używać. Wały mogą być jedno- lub wielorzędowe. Możliwe jest też łączenie dwóch wałów jednorzędowych.

Do czego używa się wałów strunowych?

Wały strunowe stosuje się po to, aby zagęścić glebę. Dzięki temu podłoże dłużej zatrzymuje wodę i nie przenika ona natychmiast do głębszych warstw gleby, a rośliny mogą łatwo ją czerpać. Zagęszczony grunt stanowi też stabilniejsze podłoże dla roślin. Korzenie tkwią w niej pewnie, więc wiatry czy gwałtowne opady nie wyrządzą dużych szkód. Jeżeli gleba w danym miejscu jest luźna, zagęszczanie ułatwi dalsze prace i pozwoli uzyskać wyższy plon. Wały strunowe są używane na glebach lekkich i średnich.

Wał strunowy lekko ugniata głębsze warstwy gleby, natomiast warstwę wierzchnią kruszy. Dzięki temu ziemia jest odpowiednio napowietrzona i wilgotna, zapewniając jednocześnie stabilność korzeniom roślin. Wał strunowy wykorzystuje się najczęściej do przygotowania pola pod punktowy siew nasion warzyw i kukurydzy.

Stosowanie wału strunowego ogranicza liczbę przejazdów ciągnikiem, dzięki czemu unika się niekorzystnego dla plonów rozjeżdżania gleby. Może być stosowany jako samodzielna maszyna rolnicza lub element agregatu w połączeniu np. z bronami albo kultywatorem.