Dobry Styl > Budowa i remont > Walory energooszczędne domów drewnianych

Walory energooszczędne domów drewnianych

Data: 22.01.2020 Kategoria: Budowa i remont

Czy ogrzewanie drewnianego domu jest trudniejsze niż budynku murowanego? Niekoniecznie. Chociaż w Polsce z drewna najczęściej buduje się domki letniskowe, a więc przeznaczone do użytku właściwie wyłącznie podczas gorących miesięcy letnich, przykład Skandynawów czy Kanadyjczyków pokazuje, że drewniany dom może zapewnić ciepłe schronienie nawet w najbardziej surowym klimacie.

Nowoczesne domy z drewna budowane są zupełnie inaczej niż rozchwiane budynki, które stawiano na polskich wsiach w ubiegłym stuleciu. Zapożyczone od mieszkańców koła podbiegunowego technologie budowy domów szkieletowych i domów z bali zapewniają trwałość konstrukcji oraz świetną izolacyjność termiczną. 

Jak zbudować ciepły i tani w utrzymaniu dom z drewna?

Jeśli chodzi o energooszczędność, domy z drewna nie tylko dorównują swoim murowanym konkurentom, ale często osiągają zdecydowanie lepsze parametry. Nic nie stoi na przeszkodzie, by z naturalnego, pięknego i zdrowego surowca zbudować dom energooszczędny, a nawet pasywny – przekonuje nasz rozmówca z firmy Stolhaus.

Do kluczowych kwestii podczas budowy kanadyjki należy zachowanie możliwie zwartej bryły budynku i prawidłowe wykonanie izolacji od fundamentów po dach. Zwarta konstrukcja obiektu zapobiega powstawaniu mostków termicznych, odpowiedzialnych za uciekanie ciepła z domu. Hydroizolacja fundamentów chroni konstrukcję przed zawilgoceniem od wód gruntowych i opadowych; izolacje wiatrochronne i termiczne ścian zewnętrznych oraz dachu zapobiegają utracie energii z wnętrz. Bardzo ważnym aspektem prac jest także zaopatrzenie domu w stolarkę otworową o współczynniku przenikalności cieplnej wymaganym dla budynku o konkretnej klasie energooszczędności.

Na wydajność ogrzewania wpływa także prawidłowy dobór samej instalacji grzewczej, jednak jest to czynnik wtórny do izolacji, bez której każda ilość energii cieplnej może być stracona. Podczas projektowania domów pasywnych olbrzymią rolę odgrywają alternatywne źródła energii, a na możliwość ich optymalnego wykorzystania wpływa m.in. nasłonecznienie działki i orientacja budynku względem stron świata. Takie domy drewniane dla pozyskania ciepła wykorzystują dodatkowe rozwiązania technologiczne, np. wentylację z rekuperacją, pompy ciepła i systemy fotowoltaiczne.

Twój energooszczędny dom z drewna

Mówiąc o zaletach domów szkieletowych, najczęściej wskazuje się na szybkość realizacji takiej budowy i nieporównywalnie niższe koszty inwestycyjne niż w przypadku obiektów wznoszonych w technologii mokrej. Jednak wybór prefabrykowanego domu z drewna jest korzystny również w kontekście jego dalszej eksploatacji. Specyficzna konstrukcja kanadyjki sprawia, że pożądane parametry cieplne możemy uzyskać przy znacznie mniejszej grubości ścian, co pozwala na uzyskanie większej powierzchni użytkowej w porównaniu do domu murowanego.

W domach szkieletowych drewno wykorzystywane jest głównie do budowy szkieletu, czyli konstrukcji nośnej budynku oraz do obudowy ścian, których wnętrze wypełniane jest materiałami izolacyjnymi. Konsekwencją stosowania takiej technologii jest uzyskanie budynku o małej bezwładności termicznej, czyli takiego, który można nagrzać bardzo szybko i niewielkim nakładem energetycznym. W praktyce dom szkieletowy można bez trudu ogrzać zarówno z wykorzystaniem konwencjonalnych systemów grzewczych, jak i ekologicznych instalacji, jak np. wspomniane wyżej pompy ciepła. Niezwykle popularnym rozwiązaniem dla domów szkieletowych są też klasyczne kominki, pełniące rolę dodatkowego, a czasem nawet głównego źródła ogrzewania.

Jak widać, decyzja o budowie kanadyjki nie tylko przyspieszy realizację twojego marzenia o posiadaniu własnego domu, ale też pozwoli ci zamieszkać w przestrzeni zdrowej, ekologicznej, taniej w utrzymaniu i wyjątkowo przytulnej.