Dobry Styl > Ogród > Wałowanie trawnika. Kiedy i jak je przeprowadzać?

Wałowanie trawnika. Kiedy i jak je przeprowadzać?

Data: 22.03.2021 Kategoria: Ogród

Odpowiednia pielęgnacja trawnika składa się z wielu ważnych czynności. Jedną z nich jest wałowanie, które jest zabiegiem na tyle niedocenianym, że wiele osób zupełnie o nim zapomina. Tymczasem wałowanie jest niezbędne do właściwego zadbania o każdy trawnik: zarówno dopiero co założony, jak i istniejący od kilku sezonów. Kiedy wałować trawnik i jakie narzędzia można do tego wykorzystać?

Kiedy wałować trawnik?

Pierwsze wałowanie trawnika należy wykonać już przy jego zakładaniu. Przeprowadza się je w celu zagęszczenia gleby oraz wyrównania powierzchni. Jest konieczne zarówno w przypadku trawnika z siewu, gdyż zapobiega wywiewaniu nasion przez wiatr i przyspiesza ich kiełkowanie, jak i trawnika z rolki, bo dzięki wałowaniu trawa ściślej przylega do ziemi, a w efekcie szybciej się ukorzenia. Warto również zwałować trawnik przed pierwszym koszeniem.

Już rosnący trawnik, mający więcej niż jeden sezon, należy wałować raz w roku, w ramach jego wiosennej pielęgnacji. Po zimie, w wyniku zamarzania wody nagromadzonej pod ziemią, na trawniku mogą pojawić się różnego rodzaju wybrzuszenia i nierówności. Wałowanie umożliwi wyrównanie powierzchni oraz złamie źdźbła traw, co wbrew pozorom jest korzystne, gdyż poprawia to ich ukorzenienie. Uchroni także trawę przed zasychaniem w okresie wiosennym.

Czym wałować trawnik?

Wałowanie trawnika wykonuje się przy pomocy wału ogrodowego. W sklepach dostępne są przede wszystkim wały metalowe i z tworzywa sztucznego. Można podzielić je na dwie grupy: modele, które w celu dociążenia należy wypełnić wodą lub piaskiem, oraz takie, które same w sobie są wystarczająco ciężkie, aby można było za ich pomocą efektywnie wałować trawę. Istnieją również wały kamienne, które wykorzystywane są przede wszystkim na szczególnie trudnych terenach.

Wagę wału należy dostosować do charakteru prowadzonych prac. Wałowanie trawnika tuż po jego założeniu najlepiej wykonać wałem o wadze około 50 kilogramów. Z kolei przy corocznym wiosennym wałowaniu lepiej sprawdzi się ciężki lub dobrze dociążony wał o wadze ponad 100 kilogramów – tłumaczy specjalista z firmy Xero Flor, która zajmuje się produkcją trawy w rolce. Nie należy jednak przesadzać, gdyż użycie zbyt ciężkiego wału, na przykład o masie powyżej 300 kilogramów, spowoduje rozerwanie darni, a w efekcie uszkodzenie trawnika. Z drugiej strony wał nie może być zbyt lekki, gdyż praca za jego pomocą będzie nieefektywna albo, co gorsza, w ogóle nic nie da.

Kupując wał, najlepiej zaopatrzyć się od razu w specjalne nakładki z kolcami, które przydadzą się do aeracji, czyli napowietrzania trawnika. Warto również zwrócić uwagę na to, czy jest wyposażony w listwę zgarniającą glebę, która znacznie ułatwi wałowanie przy zakładaniu trawnika.