Dobry Styl > Wyposażenie > Kiedy warto się zdecydować na kupno mebli na wymiar

Kiedy warto się zdecydować na kupno mebli na wymiar

Data: 15.09.2017 Kategoria: Wyposażenie

Meble projektowane i tworzone na wymiar to rozwiązanie praktyczne, pozwalające optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, ale też zwiększające liczbę możliwości, jeśli chodzi o efekt wizualny. Bywa, że meble takie są w stanie uratować nasz budżet, w niektórych sytuacjach zaś okazują się po prostu niezastąpione. Kiedy warto zdecydować się na ich zakup?

Jeśli dysponujemy dużym mieszkaniem czy nawet domem, raczej nie powinniśmy mieć problemu ani ze wstawieniem do niego gotowych mebli, ani z tym, że wolna przestrzeń pomiędzy nimi lub pomiędzy nimi a lodówką czy ścianą pozostanie niewykorzystana. Zupełnie inaczej rzecz ma się jednak w przypadku lokali o niedużym metrażu, gdzie każdy skrawek miejsca jest na wagę złota. Wyposażenie o standardowych wymiarach może często się okazać za duże i nawet jeśli się zmieści, to z pewnością wywoła wrażenie ciasnoty.

Wykorzystanie przestrzeni

Niezależnie od tego, czy nasze mieszkanie jest mniejsze, czy większe, meble na wymiar umożliwią zagospodarowanie przestrzeni w sposób, w jaki nie są w stanie zrobić tego gotowe meble ze sklepu. Idealnie wpasują się na przykład w jakąś wnękę albo będą sięgać od podłogi aż do sufitu, która to odległość przecież nie wszędzie jest jednakowa.

Są też praktycznie jedyną sensowną opcją w momencie, kiedy pomieszczenie jest szczególnie nietypowo rozplanowane lub usytuowane pod skośnym dachem – mówi ekspert z zajmującej się nieruchomościami firmy Westor.

Wolność „artystyczna”

Załóżmy jednak nawet, że mamy przestronne mieszkanie bez żadnych skosów. Zamówienie mebli na wymiar wciąż może być dla nas wielce atrakcyjne. Tylko w ten sposób bowiem zrealizujemy dokładnie naszą wizję tego, jak powinna wyglądać sypialnia czy kuchnia, bo oferta firm realizujących takie zlecenia w zakresie choćby dostępnych materiałów potrafi być znacznie szersza niż oferta sklepu z gotowymi meblami. Dzięki temu ani osiągnięcie oryginalnego efektu, ani zgranie stylistyczne poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu czy domu nie powinny sprawiać trudności. Zwłaszcza otwarta na salon kuchnia może stanowić pod tym względem nie lada wyzwanie.

Kuchenna optymalizacja

Otwarta zresztą czy nie – to właśnie w tym pomieszczeniu meble na wymiar sprawdzają się wyjątkowo dobrze. Na przykład blat kuchenny. Jego wysokość powinna być dostosowana do wzrostu osób, które będą przyrządzały posiłki. Ale i szerokość często bywa uwarunkowana wymiarami umieszczonych pod spodem instalacji. Możliwość podjęcia decyzji o liczbie szafek, półek, szuflad czy wysuwanych wieszaków sprawi natomiast, że dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb i preferencji kuchnia będzie maksymalnie funkcjonalna.

Tańsze zamienniki

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o nieco nietypowej sytuacji, w której warto zdecydować się na kupno mebli na wymiar. Chodzi mianowicie o sytuację, w której zachwycamy się jakimś konkretnym rozwiązaniem meblarskim, ale pozostaje ono poza zasięgiem naszych finansowych możliwości. Jeśli odjąć bowiem marżę markowego producenta i np. wykorzystać nieco tańsze materiały, to cena wykonanego na zamówienie zamiennika może się okazać znacznie bardziej przystępna.