Dobry Styl > Porady > Wideodomofon jako świetna alternatywa dla domofonów konwencjonalnych

Wideodomofon jako świetna alternatywa dla domofonów konwencjonalnych

Data: 14.04.2021 Kategoria: Porady

Bezpieczeństwo i komfort stanowią dwie podstawowe, najbardziej pożądane rzeczy, których poszukuje się we własnym domu. Sprawiają, że mieszkanie staje się oazą, strefą relaksu oraz spokoju. W takim kontekście ewentualnych, niespodziewanych gości można rozpatrywać jako intruzów, dlatego przed ich wpuszczeniem do środka warto wiedzieć, kto znajduje się za drzwiami lub nawet bramą. Pomagają w tym nowoczesne videodomofony.

Postęp technologii usprawniających kontrolę tego, co na zewnątrz miał „wolne” początki: przez wiele lat identyfikacja odwiedzających osób, szczególnie w domach wiejskich, przebiegała za pomocą niewielkich okien zamontowanych w sieni bądź werandzie. Z czasem, wraz z rozwojem miast zaczęły pojawiać się łańcuchy łączące drzwi i ich futrynę, wizjery, aż w końcu domofony. Uaktualnieniem tych ostatnich są videodomofony, czyli urządzenia pozwalające nie tylko na weryfikację głosową, ale także wizyjną – specjalnie umiejscowiona kamera pokazuje na ekranie znajdującym się w domu wszystko, co dzieje się przed wejściem do budynku bądź mieszkania. To niezwykle wygodne, ale też bezpieczne rozwiązanie, zarówno dla przeciętnego konsumenta, jak i starszej grupy społeczeństwa.

Videodomofon vs domofon: co wybrać? 

Opisywane urządzenia łączą ze sobą możliwość kontaktu z osobą, która zamieszkuje daną nieruchomość wraz z powiadomieniem jej, że gość znajduje się na zewnątrz – czyli, poniekąd, funkcję telefonu i dzwonka do drzwi. Domofony poleca się klientom mającym widok na przestrzeń, jaka znajduje się przed wejściem do domu. Dzięki temu mogą potwierdzić, że człowiek czekający poza budynkiem rzeczywiście jest tym, za kogo się podaje – jak informuje przedstawiciel firmy Impuls. Takie instalacje można podzielić na analogowe oraz cyfrowe, z tym, że dzisiaj to te drugie cieszą się większą popularnością. W szczególności są montowane w blokach mieszkalnych, za czym przemawiają niskie koszty i opcja wpisania dowolnej liczby lokalu na klawiaturze – w starszej wersji było to ograniczone.

Funkcję wizualnej identyfikacji „intruzów” można rozpatrywać z wielu perspektyw. Taka możliwość zwiększa bezpieczeństwo domowników, ponieważ osoba, która znajduje się na zewnątrz może kłamać na temat swojej tożsamości. Jest to pomocne zarówno w przypadku różnych dostawców czy kurierów, listonoszów, jak i zwykłych gości – szczególnie, jeżeli lokal zamieszkują osoby starsze. Aby jeszcze bardziej zwiększyć ich oraz swoją własną ochronę, można zapisywać obraz wyświetlający się na monitorze przed wpuszczeniem kogoś do środka. Videodomofon bezprzewodowy udostępnia również możliwość monitoringu bawiących się dzieci: pozwala na kontrolę podwórka z kilku różnych kątów. To wszechstronne, komfortowe rozwiązanie, zwłaszcza jeżeli nie widać przestrzeni przed wejściem do budynku.

Co warto wziąć pod uwagę przy zakupie videodomofonu? 

Przed ewentualnym zamontowaniem sprzętu należy ustalić, w jakich punktach umieści się jego poszczególne elementy – ekran, urządzenia rejestrujące, elektrozaczep. Warto również rozważyć preferowaną wielkość monitora, pozwalającą na wygodny i przejrzysty widok. Inną kwestią jest rodzaj urządzenia: można wybierać pomiędzy modelami głośnomówiącymi a słuchawkowymi. Ważne jest również prawidłowe oświetlenie monitorowanej przestrzeni, często idące w parze z zestawem, które umożliwi identyfikację także w nocy. Aby dodatkowo zwiększyć własny komfort i dowolność kontroli, istnieje opcja transmisji obrazu w większej liczbie pomieszczeń.