Dobry Styl > Porady > Więcej niż klasyka. Zalety okien drewnianych

Więcej niż klasyka. Zalety okien drewnianych

Data: 13.03.2019 Kategoria: Porady

Możemy wymienić całe mnóstwo powodów, dla których warto rozważyć montaż drewnianych okien zamiast najpopularniejszych obecnie przeszkleń na profilach z PVC. Sprawą najmocniej rzucającą się w oczy jest oczywiście ich wygląd. Okna ze szlachetnego drewna idealnie wkomponują się przede wszystkim w budynki utrzymane w stylu klasycznym, gdzie nie można pozwolić sobie na żadne  aranżacyjne faux pas.

Klasyczne okna drewniane w nowoczesnym wydaniu

Bez względu na to, jak ważna jest dla bryły budynku estetyka wykończeń, stolarka otworowa musi być nie tylko piękna, ale też funkcjonalna. Podstawowym problemem, jaki stwarzały tradycyjne okna drewniane o konstrukcji skrzynkowej była słaba izolacyjność oraz utrudniona obsługa. Otwieranie i zamykanie takich okien wymagało użycia sporej siły, a ich mycie było czasochłonne i męczące.

Nowoczesne okna drewniane o konstrukcji jednoramowej w niczym nie  ustępują stolarce wykorzystującej inne materiały. Do ich zalet zaliczamy więc dużą trwałość, świetną sprawność i doskonałe parametry cieplne. Jednak mówiąc o nich, nie możemy zapominać o kilku istotnych cechach mocno wyróżniających okna z drewna na tle plastikowych – mówi ekspert z przedsiębiorstwa ABA Wiktorczyk.

Wyjątkowe zalety okien drewnianych

Podstawową i najważniejszą zaletą okien drewnianych jest fakt wykorzystania do ich produkcji naturalnego materiału, co niesie ze sobą szereg istotnych konsekwencji. Pierwszą z nich jest poprawa warunków klimatycznych we wnętrzach.

Dzięki stosowaniu uszczelnień, okna z drewna zapewniają świetną izolacyjność, ale – w przeciwieństwie do stolarki PVC – nie zatrzymują wilgoci w pomieszczeniach. Drewno użyte do konstrukcji ram umożliwia naturalne odprowadzanie wilgoci z wnętrz, toteż powietrze zawsze jest w nich zdrowe i świeże, choć nie zachodzi ryzyko wychłodzenia.

Z resztą drewniane okna skutecznie chronią nie tylko przed chłodem i złą pogodą, ale też przed niechcianymi dźwiękami. Na wysokim poziomie utrzymana jest ich izolacyjność akustyczna.

Kolejną ważną zaletą stosowania drewna w produkcji stolarki okiennej, są szerokie możliwości jego obróbki. Szczególnie trwałe i odporne okazuje się drewno dębowe, z którego możemy tworzyć ramy nawet dla przeszkleń o bardzo dużych powierzchniach i w nietypowych kształtach (np. wole oko).

Choć z punktu widzenia użytkownika może być to kwestia mało istotna, okna z drewna są też przyjazne środowisku. Zarówno ich produkcja, jak i utylizacja, nie obciąża matki natury tak mocno, jak to wygląda w przypadku okien z plastiku. Jeśli ekologiczny styl życia nie jest ci obcy, warto o tym pamiętać.