Dobry Styl > Porady > Właściwości i zastosowanie krzeseł obrotowych

Właściwości i zastosowanie krzeseł obrotowych

Data: 25.07.2018 Kategoria: Porady

Krzesła obrotowe są niezbędnym elementem wyposażenia biur, w których pracownicy większą część swojej pracy spędzają przed komputerem. Dobrej jakości materiały, sprężysta i przyjemna w dotyku tapicerka, regulacja wysokości oparcia i siedziska oraz regulowane podłokietniki sprawiają, że krzesła obrotowe są niezwykle wygodne. Dzięki nim praca staje się bardziej komfortowa i wydajniejsza.

Dlaczego warto korzystać z krzeseł obrotowych?

Często krzesła obrotowe określane są mianem ergonomicznych. Jest to niezwykle istotna cecha, zwłaszcza w przypadku dzieci oraz młodzieży spędzającej dużą ilość czasu w pozycji siedzącej. W przypadku wykonywania projektów w pracy, przeglądania Internetu czy oglądania filmów bądź grania w gry komputerowe, siedzenie jest wygodną pozycją. Nie oznacza to jednak, że człowiek jest przystosowany do takiej pozycji, która w dużych dawkach może zaszkodzić.

Nadwaga, problemy z układem krążeniowym oraz inne dolegliwości powiązane z siedzącym trybem życia mogą ujawnić się dopiero po dłuższym czasie. Warto zatem zawczasu zadbać o wygodne krzesła, które choć trochę złagodzą negatywne skutki siedzenia.

Zalety krzeseł obrotowych

Tutaj na pomoc przychodzą specjalne krzesła obrotowe, które posiadają odpowiednio wyprofilowane siedziska, dzięki czemu trudniej jest się w nich garbić. Oparcie zapewnia stabilność i wymusza zachowanie prostej postawy, co pozwala wypracować właściwe nawyki siedzenia. Ponadto fotele obrotowe pozwalają na regulację wysokości siedziska, kąta nachylenia oparcia oraz pozycji podłokietników.

Dodatkowe funkcje znajdziemy w nowszych modelach z synchronicznymi mechanizmami. Pozwalają one na dostosowanie oparcia i siedziska do parametrów indywidualnie wybranych przez użytkownika Na komfort oraz wygodę użytkowania przekłada się także zastosowanie odpowiednich materiałów, które są miłe w dotyku i łatwe w pielęgnacji, a ponadto nie zbierają kurzu, co jest ważną informacją dla alergików.

Pamiętaj o przerwach w pracy

Krzesła obrotowe mają największe zastosowanie w biurach, w których pracę wykonuje się przy komputerze, w pozycji siedzącej. Polecane są one również graczom oraz miłośnikom oglądania filmów w domowym zaciszu. Warto jednak pamiętać, że krzesła obrotowe nie zastąpią ruchu, aczkolwiek bez nich można zmęczyć się jeszcze bardziej. Warto robić sobie regularne przerwy w trakcie pracy, ponieważ kilkugodzinne przebywanie w pozycji siedzącej negatywnie wpływa na koncentrację, a to z kolei na jakość oraz efektywność wykonywanych czynności – wyjaśnia ekspert z firmy Meblant, która jest producentem i dystrybutorem mebli pracowniczych.