Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Wnętrza w stylu hygge, czyli jak urządzić przytulne mieszkanie

Wnętrza w stylu hygge, czyli jak urządzić przytulne mieszkanie

Data: 19.03.2018 Kategoria: Wystrój wnętrz

Hygge to duńska sztuka szczęścia, która swą niezwykłą filozofią opanowała niemal cały świat. Czerpanie przyjemności z najprostszych chwil i wspólne celebrowanie codzienności to jej główne założenia. Przekładając to na wnętrza, mamy do czynienia z aranżacjami, w których dominują neutralne kolory, naturalne materiały i klimatyczne dodatki. W jaki sposób przenieść sztukę szczęścia do swoich czterech kątów?

Neutralna baza i klimatyczne oświetlenie w stylu hygge

Styl hygge to przede wszystkim naturalność. Osiągniemy ją za pomocą jasnych barw, które będą stanowić idealną bazę dla dalszych dekoracji. Najpopularniejsze kolory w stylu hygge, które wpisują się idealnie we wnętrza, to biel, beże, wszelkie odcienie szarości oraz delikatne, kremowe barwy. Zastosowanie takiej palety to gwarancja wnętrza ciepłego i przytulnego. Ważnym elementem jest również drewno i to w najróżniejszych postaciach. We wnętrzu hygge mogą zagościć drewniane ściany bądź podłogi, a także klasyczne dodatki, takie jak np.: stół czy krzesła. Duże znaczenie ma także oświetlenie, które odpowiednio podkreśli zarówno meble, jak i dekoracje.

W przypadku hygge liczy się blask, a ten najlepiej uzyskać przy pomocy lampek i świec. Rozmieszczone w niemal każdej przestrzeni wnętrza zapachowe świece to idealny sposób na wprowadzenie wyjątkowej atmosfery. Dzięki nim mieszkanie nabierze romantycznego klimatu. Dodatkowo lampki. Najlepiej w postaci niewielkich sznurków, które zawisną w najróżniejszych miejscach – mówi nam przedstawiciel biura projektowania wnętrz Valent z Krakowa. Oświetlone okno, regały czy komody przestają pełnić wyłącznie swoją standardową, praktyczną funkcję i przeobrażają się w niezwykle klimatyczne dekoracje.

Dodatki pełne uroku i wyjątkowe rozwiązania

Wnętrze w stylu hygge ma spełniać jeden bardzo ważny warunek. Musi być przytulne. Taki efekt to składowa wielu elementów, z których najważniejszym są przemyślane dodatki. Przede wszystkim koce i poduszki. Im więcej, tym tak naprawdę lepiej. To one tworzą niepowtarzalny nastrój. Warto postawić na naturalne materiały, takie jak len czy bawełna. Prawdziwym hitem są jednak ogromne wełniane koce, pod którymi można się schować w mroźny zimowy wieczór. A co możemy powiedzieć o wspomnianych w podtytule wyjątkowych rozwiązaniach? Prawdziwa kwintesencja stylu hygge to klimatyczne zakątki. To miejsca, w których nie potrzeba wielu elementów. Wystarczy wygodny fotel, zarzucony na jego oparciu koc, kilka poduszek i mały, drewniany stolik obok, na którym znajdzie się parę świec oraz kubek gorącej herbaty. Na regale, po brzegi wypełnionym książkami, zawiśnie sznur lampek, by delikatnie oświetlić ramki ze zdjęciami. To drobiazgi sprawiają, że zmienia się nastrój wokół. Istnieją jednak nieco bardziej odważne rozwiązania, które idealnie wpisują się w styl hygge. Zawieszony tuż pod sufitem hamak to niekonwencjonalny pomysł, który zapewne wielu osobom przypadnie do gustu. Taki niezwykły element to nie dekoracja, a klimatyczny zakątek, któremu trudno będzie się oprzeć.

Na koniec dodajmy, że styl hygge uczy nas wielu cennych rzeczy. Warto na chwilę się zatrzymać i wcielić w życie jego założenia. To prosty sposób na uzyskanie wnętrza, w którym można odpocząć, odetchnąć od zgiełku codzienności i autentycznie cieszyć się każdym dniem.